#28571
Anonim
Pasif

Ankesörlü telefonla istihbarat toplanmış

4801710.jpg

Aslı SÖZBİLİR/İSTANBUL

Hrant Dink’in öldürülmesinden bir yıl önce Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nden İstanbul Emniyeti’ne gönderilen yazıda, McDonald’s bombacılarından Yasin Hayal’in, Dink’e yönelik ses getirecek bir eylem düzenlemek için İstanbul’daki ağabeyi Osman Hayal’in Sarıgazi’de çalıştığı fırına gideceğine yönelik bir istihbarat yapıldı.

İhbarı araştıran polislerin 24 Şubat 2006 tarihli tespit tutanağında Sarıgazi’deki adreste fırın değil inşaat malzemesi satılan bir işyeri olduğu anlatıldı. Trabzon Emniyeti’ne yazılı bilgi verilmedi.

GİTMEDİK, TELEFON AÇTIK

Cinayetten sonra İstanbul Emniyeti’nin bulamadığı Ümraniye’deki adrese giden İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi, Yasin Hayal’in ağabeyinin çalıştığı fırının sahibiyle görüşüp tutanak tuttu. İfadelerine başvurulan görevli polisler, fırına gitmeyip ’ankesörlü telefonla’ bilgi edindiklerini anlattı. Müfettişlerin raporunda, polis memurlarının, adresle ilgili hiçbir çalışma yapmadan tutanak hazırladıkları, numaranın saptanamaması için “ankesörlü telefon kullandık” dedikleri ileri sürüldü.

İŞTE O NOTLAR

TBMM Hrant Dink Cinayetini Araştırma Alt Komisyonu 3 Ocak 2008’de, Hrant Dink’e suikast yapılacağına ilişkin istihbarat notunu üstlerine iletmediği için görevden alınan dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’le görüştü. İşte komisyon tutanağından “Ahmet İlhan Güler” notları:

Gelen yazıda, Hrant Dink’e karşı ses getirecek eylem için Yasin Hayal İstanbul’a giderse, ağabeyi Osman Hayal’in yanında kalacağı belirtiliyor. İstihbarat bilgileri her birimle paylaşılmaz, çünkü gizlilik esastır. Ayrıca yazışmaya konu olan şahıs da, esasen Yasin Hayal ve ağabeyi Osman Hayal’dir. Dink değildir. Yazının konusu irticai faaliyettir. Yasin Hayal, Trabzon Emniyeti tarafından takip edilen biridir. Bize Dink değil Osman Hayal sorulmuştur. Yazıda eylem denilmiştir. Öldürme ibaresi yoktur yazıda.

Osman Hayal, istihbarat teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Bilgi toplama, fiziki takip, telefonla dinleme gibi teknik takip yapılır ve bunlardan bir senteze ulaşılır.

Arkadaşlar Trabzon’dan gelen yazıda belirtilen adreslerde araştırma yapmışlar. Bulunamamış. Cinayetten sonra müfettişler Osman Hayal’in İstanbul’da bir fırında çalıştığını tespit etmişler ama onların yöntemi istihbarat tekniklerine uygun değildir. Kimliklerini ibraz ederek açık bir araştırma yapmışlardır. Onun için kolaylıkla tespit edebilmişler. Adres yanlış tespit edilmiş olabilir Trabzon Emniyeti tarafından, telefon kayıtlarından yola çıkıldığı için Trabzon tarafında bu tip bir hata olabilir.

19.01.2008

HÜRRİYET