#28567
Anonim
Pasif

ali_bayramoglu1_b.jpg
Ali Bayramoğlu
alibayramoglu@tnn.net

Bir yıl sonra: Cinayeti gördüm…

Bugün Hrant Dink’in öldürülme yıldönümü… Katilleri hapiste, siyasetçi buna dayanarak gönlünün rahat olduğunu söylüyor

Peki şunları biliyor mu?

Birlikte okuyalım, Dink İzleme Komitesi’nin raporunu…

“Hrant Dink cinayetinde emniyet görevlilerinin görevlerini gereği gibi yerine getirdikleri, üzerlerine atılacak herhangi bir kusur bulunmadığı ve bu görevliler hakkında soruşturma izni verilmemesi karara bağlanmıştır…

Müştekiler Trabzon Valiliği’nin bu kararına karşı Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etmişlerdir. Yapılan itiraz Trabzon Bölge İdare Mahkemesi tarafından yasaya aykırı olarak hiçbir gerekçe gösterilmeksizin reddedilmiştir…

Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nin bu kararı ile -Hrant Dink’in işyerinin önünde başına kurşun sıkılmak suretiyle işleneceği bilgisi dahil-cinayet hazırlığından ve planından, bütün ayrıntıları ile bilgi sahibi olmasına rağmen Hrant Dink cinayetini önlemeyen Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin işledikleri bu suça ilişkin soruşturulmalarının önü kapatılmıştır.

Cinayet davası sanıklarından Yasin Hayal’in halasının kocası olan Coşkun İğci, hazırlık soruşturması sırasında vermiş olduğu ifadesinde Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldüreceği bilgisini Trabzon jandarma istihbarat elemanlarına tüm ayrıntıları ile ilettiğini bildirmiştir. “Hrant Dink’in öldürülmesi eylemi ile ilgili duyduklarımın tamamını JİTEM mensupları ile paylaştım. Ve bana ‘gerekeni biz yaparız’ dediklerinden herhangi bir başka birime bildirme ihtiyacı hissetmedim…” demiştir.

Bu iddia jandarma tarafından reddedilmiştir.

Bunun üzerine inceleme başlatılmıştır. Sonuç olarak haklarında soruşturma izni istenen görevlilerden sadece ikisi soruşturma izni ve-rilmiş, diğer görevliler hakkında ise herhangi bir gerekçe göstermeksizin soruşturma izni verilmemiştir…

Müşteki avukatları Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etmiş ancak yapılan itiraz, yine herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin reddedilmiştir.

Jandarma görevlilerinden sadece Veysel Şahin ile Okan Şimşek hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde dava açılmıştır. Bu dava, jandarma istihbarat görevlileri Veysel Şahin ile Okan Şimşek’in Hrant Dink’in öldürüleceğini bildikleri halde “istihbarat görevlerinin gereği olarak cinayeti önlemedikleri” iddiasıyla açılmıştır.

Soruşturma sürecinde gelinen bu noktada, jandarma istihbarat görevlilerinin Hrant Dink’in öldürüleceği ile ilgili önemli bilgilere sahip oldukları kabul edilmiştir.

Jandarmanın sorumluluğu altında olan bu bölgede, istihbarat görevlileri bu bilgiye sahip ise yasa ve usul gereği, il jandarma komutanlığı istihbarat şube müdürlüğü görevlilerinin, il jandarma komutanının ve jandarma genel komutanlığının bilgisi olması gerekmektedir.

Çünkü, kanun gereği, jandarma istihbarat görevlileri, topladıkları haberleri il jandarma komutanlığı istihbarat şube müdürlüğüne, istihbarat şube müdürü de il jandarma komutanına, il jandarma komutanı da jandarma genel komutanlığına bildirmek zorundadır.

Yasa bunu emrettiğine ve askeri kurumlardaki katı disiplin gereğince, sorumluluk Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’den Jandarma Genel Komutanlığı görevlilerine kadar uzanmıyor mu?”

Evet, bunlara ne diyorsunuz?

19.01.2008

YENİ ŞAFAK