#28565
Anonim
Pasif

Af Örgütü: “Bütün sorumlular yargılansın

Dink, 19 Ocak 2007’de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Hrant Dink cinayetinin yıldönümü öncesinde Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye uyarı geldi. Örgüt, cinayete ilişkin tüm ayrıntıların ortaya çıkarılması ve bütün sorumluların yargılanması çağrısı yaptı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün birinci yıldönümünde, 19 Ocak’ta, törenlerle anılacak.

Yıldönümü öncesi Türkiye’yi uyaran Uluslararası Af Örgütü, cinayette sorumluluğu olan herkesin adalet önüne çıkarılması çağrısı yaptı.

Af Örgütü’nün kaleme aldığı raporda, Dink’in katil zanlısının Türk bayrağı önünde çekilen fotoğrafı hatırlatıldı ve zanlının ‘kahraman’ gibi gösterilmesinin “yetkililerin soruşturmadaki gönülsüzlüğünü ortaya koyduğu” yorumu yapıldı.

Raporda, bunun “yasaları uygulamakla yükümlü kurumlardaki taraflı tutumu gösterdiği” ileri sürüldü.

Uluslararası Af Örgütü, Hrant Dink davasının bütün ayrıntıları ortaya çıkaracak şekilde genişletilmesini de istedi.

Raporda, Dink’in ifade özgürlüğünü ve evrensel insan haklarını savunan görüşleri yüzünden öldürüldüğü iddia edildi.

Af Örgütü’ne göre; ölümü öncesinde TCK 301’inci maddeden yargılanan Dink gibi pek çok kişi hala düşüncesini açıkladığı için yargılanmaya devam ediyor.

Raporda, bunun sebebi olarak yargı sistemindeki bozukluklar ve yasaların hakim ve savcılar tarafından keyfi yorumlanması gösterildi.

“Saldırının sorumluları ortaya çıkarılsın”

Bu arada merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü tarafından yapılan açıklamada da, gazeteci Hrant Dink’e yönelik saldırının sorumlularının ortaya çıkartılması çağrısında bulunuldu.

Dink’e yönelik suikastın birinci yıl dönümü dolayısıyla yapılan açıklamada, “Türk yetkililerden saldırının sorumlularının bulunması için daha etkili bir soruşturma yapmaları” istendi.

Dink’i ailesi ve meslektaşlarına dayanışma mesajı gönderilen açıklamada, TCK’nın 301’inci maddesinin de vakit geçirilmeden değiştirilmesi çağrısında bulunuldu.

Dink’in ailesinden suç duyurusu

Hrant Dink davasıyla ilgili kamuoyuna yansıyan yeni ”ihmal” haberleri Dink ailesinin avukatlarını harekete geçirmişti.

Avukat Fethiye Çetin, cinayetin önlenmesinde kusuru bulunduğu gerekçesiyle, dün, aralarında İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı’nın da bulunduğu kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Dink suikastı

Agos Gazetesi’nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de İstanbul Şişli’deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak’ta Samsun Otogarı’nda yakalanmıştı.

18.01.2008

CNN TÜRK