#28562
Anonim
Pasif

Dink cinayetinde bir ‘büyük abi’ daha

Yasin Hayal’in ağabeyi Osman, Dink cinayeti günü İstanbul’daymış

TİMUR SOYKAN (Arşivi)

DEMET BİLGE ERGÜN (Arşivi)

Tanıkların cinayet yerinde görerek Yasin Hayal’e benzettiği kişi ağabeyi Osman Hayal miydi?

İSTANBUL – AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülüşünün yıldönümü yaklaşırken, dava sürecini etkileyecek çok önemli bir bilgi daha ortaya çıktı. Cinayetin azmettiricisi iddiasıyla tutuklu bulunan Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal’in cep telefonunun cinayet günü İstanbul’dan sinyal verdiği anlaşıldı. Bunun üzerine ağabey Hayal’in ifadesine başvuruldu. Cinayetten bir yıl sonra ifade veren Hayal, olay günü İstanbul’da olduğunu kabul etti. Oysa cinayetten sonra ağabey Hayal, kardeşi Yasin ve ailesiyle birlikte Trabzon’da olduğu yönünde gazetecilere açıklama yapmıştı. Cinayetten sonra bazı tanıklar cinayet yerinde Yasin Hayal’e çok benzediğini söyledikleri ikinci bir kişiden bahsetmişti. Şimdi Osman Hayal’in kardeşine ne kadar benzediği merak konusu.

Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesinden sonra başlatılan soruşturma kapsamında Yasin Hayal, tetikçi O.S.’yi azmettirmekten yakalanmış ve tutuklanmıştı. Soruşturma sırasında Hayal’in olay günü İstanbul’da olduğu yönündeki iddialar üzerine Hayal ailesi, o gün Trabzon’da olduklarını ve cinayeti televizyondan öğrendiklerini söylemişti. Osman Hayal’in 4 Şubat’ta gazetelerde yer alan Doğan Haber Ajansı’na (DHA) verdiği demeç şöyleydi:
“Olayın meydana geldiği 19 Ocak Cuma günü annem Huri, babam Bahattin, Yasin ve ben birlikteydik. Yasin cuma namazına gitmiş gelmiş ve çekyatta uzanmıştı. O sırada Dink’in öldürüldüğü haberi verilmeye başlandı. Haberi hep birlikte izledik” demişti. Baba Bahattin Hayal de cinayetten sonraki ifadesinde oğullarıyla evde olduğunu söylemişti. Bu anlatımlara karşın soruşturma sürerken, Osman Hayal’in cep telefonunun cinayet günü İstanbul’dan sinyal verdiği bilgisine ulaşıldı.

13-20 Ocak’ta İstanbul’da

Dava dosyasındaki belgelere göre Osman Hayal’in kullandığı 0538’le başlayan cep telefonu 13 Ocak’tan itibaren İstanbul’dan sinyal verdi. 19 Ocak’ta yani Hrant Dink’in öldürüldüğü gün Hayal’in telefonu İstanbul’dan sinyal veriyordu. Hemen ertesinde 20 Ocak’ta 16.28’den itibarense telefon yine Trabzon’da görülüyordu.

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 12 Aralık 2007’de ağabey Hayal’in yaşadığı Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na bir yazı göndererek, şöyle dedi:
“.. iletişim detayları kapsamında şahsın cinayet günü öncesi ve sonrasında hangi amaçla Trabzon’dan İstanbul’a geldiği ve geri döndüğü, İstanbul’da bulunduğu süre içerisinde ne gibi faaliyetlerde bulunduğu, kimlerle görüştüğü, haklarında kamu davası açılan sanıklarla o dönem içerisinde irtibatının olup olmadığı konularında ifadesinin ayrıntılı olarak tespiti…”

‘Dayımın yanındaydım’

Yazı üzerine ağabey Hayal, 17 Aralık’ta Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdi. Hayal’e cinayetin işlendiği 19 Ocak’ta nerede olduğu soruldu. Cinayetin olduğu zaman Bodrum Kızılağaç Köyü’nde bir restoranda çalıştığını anlatan Hayal, ifadesine şöyle devam etti: “Bodrum’dan İstanbul’a akrabalarım olduğundan, onları ziyarete gitmiştim. Ümraniye’de dayım vardır. Dayımın yanına misafir gitmiştim. Hatırladığım kadarıyla İstanbul’da en fazla iki gün kaldım. Daha sonra Trabzon’a döndüm. Bu arada Sarıgazi Eski Ankara Caddesi Tüylüoğlu Ekmek fırınında çalışıyordum. Oraya da ziyaret maksadıyla gitmiştim. İstanbul’da iş aradım. Ancak iş bulamadığımdan Trabzon’a gittim. … Telefon konuşmalarının tamamı arkadaşlarımla yapmış olduğum görüşmelerle ilgilidir.” İstanbul Savcılığı’nın ayrıntılı ifade istemesine karşın ağabey Hayal’in bu kısa ifadesi dosyaya konuldu.

Bazı tanıklar cinayetten sonra verdikleri ifadelerinde cinayet mahallinde Yasin Hayal’e çok benzeyen biri olduğunu, O.S.’nin tetiği çektikten sonra bu kişiye bakıp gülümsediğini söylemişti. Ağabey Hayal’in bu ifadesi şüpheleri daha da artırdı.

Osman Hayal’in telefon dökümlerinden Mc Donald’s bombalamasından sonra Yasin’i Ümraniye’deki evinde saklayan Hüseyin Özçiçek’le de görüştüğü anlaşıldı.

Polisin ‘yok’ dediği fırıncı

Osman Hayal, ayrıca Trabzon Emniyeti’nin istihbarat evrağında ‘Yasin Hayal’in saklanabileceği yer’ olarak belirttiği, ancak İstanbul polisinin incelemediği adresle de temasa geçti. Osman Hayal, bu adresteki Tüylüoğlu Fırını’nın sahibi Kemal Tüylüoğlu’yla konuştu. İstanbul Emniyeti’ni ihmallerini soruşturan müfettişler ‘Tüylüoğlu fırınını ortaya çıkarmıştı.

18.01.2008

RADİKAL