#29960
Anonim
Pasif

@Suna 8027 wrote:

Sevgili Burç isamesihyasiyor

İsa Mesih inancında, yani hristiyanlıkta, kısmen de olsa kadercilik yoktur. Erkek ya da kız doğacağımızı Tanrı seçebilir, bunun kaderle ilgisi yoktur. Çünkü doğan bebek ya kız olarak doğar ya da erkek. İnsanların resime, spora, sanata olan doğal yetenekleri Tanrı’nın insanlara vermiş olduğu armağanlardır. Bunlar güzel şeylerdir ve Tanrı bu yetenekleri kendisini yüceltelim diye vermiştir. Ama ne yazık ki bazı insanlar Tanrı’dan gelen doğal yetenekleri kötüye kullanmışlardır. Tanrı güzel yetenekleri verir, ama bu yeteneklerin hangi yolda, ne şekilde kullanılacaklarını insanın kendisi belirler.

Ben şahsen bir Mesih inanlısı olarak bilirim ki, yaşamım Rabbimin kontrolü altındadır. O’nun izni olmadan saçımdan bir tek tel bile düşmez. Yaşamında benim hoşuma gitmeyen olaylar geliştiğinde bunu asla kader olarak algılamam. Tanrı’ya güvenirim, bunda da O’nun bir tasarısı olduğuna, bana birşeyler öğrettiğine, yaşamımın her alanında Rabbin benim iyiliğim için işlediğine tüm yüreğimle iman ederim. Çünkü bizleri çok seven diri bir Rabbimiz var, dualarımıza yanıt veren, yardıma çağırdığımıza bize sırtını dönmeyen ve bizi yüzüstü bırakmayan bir Rabbimiz var. Dualarımız her şeyi, her durumu değiştirebilir.

‘Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz’ (Romalılar 8:28).


Sevgiler
Suna

Yanlış kelime kullandım sanırım.Ben orada kaderi, herhangi bir seçme şansımız yada hür irademiz olmadan, Tanrı tarafından bize verilen şeyler için kullanmıştım.Belki bu bahsetmiş olduğum kavramın karşılığını kader kelimesi tam olarak karşılamamaktadır.

Mesela toplumumuzda çok sık karşılaşıyoruz.Trafik kazası oluyor, kaderi buymuş diyoruz (yani elden ne gelir ki?, Rab istedi ve oldu, herhangi bir seçme şansımız yoktu).Oysa ki bu trafik kazasında bir çok şey bizim elimizdedir ve bir şekilde kazanın olup olmamasını seçebiliriz.Eğer bu kişi, alkol kullanmasaydı yada sürat yapmasaydı, o kazada olmayabilirdi.

Ama bazen hiç bir seçme şansımız olmadığı, tamamiyle sorgusuz sualsiz Rab tarafından bize verilen şeylerde var.Genlerimizde güzel sanatların her hangi bir koluna yatkın olmak gibi, ten rengimiz, saç rengimiz gibi.Ben bunlar için kader kelimesini kullanmıştım; ama dediğim gibi belki bu bahsetmiş olduğum kavramın tam karşılığı kader kelimesi değildir.