#29958
Anonim
Pasif
Quote:
Yalnız şu var: Tamamiyle de kader yoktur diyemem. Misal, erkek yada kız doğmanız, zengin ya da fakir olarak dünyaya gelmeniz, birey olarak sesinizin güzel oluşu, resime olan kabiliyetiniz, spora olan eğiliminiz…Bunun gibi şeyler, özgür iradeyle açıklanamaz. İnsanın elinde olmayan şeylerdir ve bir nevi bunlar için kaderdir denebilir.

Sevgili Burç isamesihyasiyor

İsa Mesih inancında, yani hristiyanlıkta, kısmen de olsa kadercilik yoktur. Erkek ya da kız doğacağımızı Tanrı seçebilir, bunun kaderle ilgisi yoktur. Çünkü doğan bebek ya kız olarak doğar ya da erkek. İnsanların resime, spora, sanata olan doğal yetenekleri Tanrı’nın insanlara vermiş olduğu armağanlardır. (Bu armağanları herkese verseydi, bunun bir anlamı kalmazdı). Bunlar güzel şeylerdir ve Tanrı bu yetenekleri kendisini yüceltelim diye vermiştir. Ama ne yazık ki bazı insanlar Tanrı’dan gelen doğal yetenekleri kötüye kullanmışlardır. Tanrı güzel yetenekleri verir, ama bu yeteneklerin hangi yolda, ne şekilde kullanılacaklarını insanın kendisi belirler.

Ben şahsen bir Mesih inanlısı olarak bilirim ki, yaşamım Rabbimin kontrolü altındadır. O’nun izni olmadan saçımdan bir tek tel bile düşmez. Yaşamında benim hoşuma gitmeyen olaylar geliştiğinde bunu asla kader olarak algılamam. Tanrı’ya güvenirim, bunda da O’nun bir tasarısı olduğuna, bana birşeyler öğrettiğine, yaşamımın her alanında Rabbin benim iyiliğim için işlediğine tüm yüreğimle iman ederim. Çünkü bizleri çok seven diri bir Rabbimiz var, dualarımıza yanıt veren, yardıma çağırdığımıza bize sırtını dönmeyen ve bizi yüzüstü bırakmayan bir Rabbimiz var. Dualarımız her şeyi, her durumu değiştirebilir.

‘Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz’ (Romalılar 8:28).


Sevgiler
Suna