Re: Kadercilik

#29950
Anonim
Pasif

Sevgili Suna yazdıklarınızda kesinlikle çok haklısınız.

mucizehal’in savunmuş olduğu düşünceler doğru olsa idi zaten insanın doğduğu gün cennete mi gideceği cehennememi gideceği belli olurdu.

Ayrıca yine körü körüne kadere inanma mantığından gidersek; satanizm, ataizm gibi Rab’bin yolundan tamamiyle ayrılan düşüncelerin faturasını da Rab’be kesmemiz gerekirdi. Sonuçta bu illetleri insan yaratmadı mı? Hiç bir şey insanın elinde değilse, yaptığı herşey kaderinde yazılı ise, ve kaderi yazan da Rab ise, bu illetlerin doğmasını sağlayan da Rab miydi? Bunu düşünmek bile komik…

Yalnız şu var: Tamamiyle de kader yoktur diyemem. Misal, erkek yada kız doğmanız, zengin ya da fakir olarak dünyaya gelmeniz, birey olarak sesinizin güzel oluşu, resime olan kabiliyetiniz, spora olan eğiliminiz…Bunun gibi şeyler, özgür iradeyle açıklanamaz. İnsanın elinde olmayan şeylerdir ve bir nevi bunlar için kaderdir denebilir.

Şu da var: Vermiş olduğum örneklerin hiç birisi imanla ya da öteki dünyayla alakalı şeyler değildir. Tamamiyle bu dünyaya ait olan nimetlerdir. Yani doğru bir insan olmanız yolunda ya da Rab’be imanınız konusunda hiç bir zaman rol oynamazlar. Dolayısıyla yine herşey insanının elindedir diyebiliriz.