#31464
Anonim
Pasif
izmirligizem;10737 wrote:
sevgili kardeşim ben hristiyanlar cehhenmlik diye bişey demedim.yada kuarn böyle diyor diye bişeyde demedim.bunu diyen başka bir arkadaş islamiyetten hristiyanlığa yolculuğum diyen kardeşimiz söyledi.çok şaşırdığınıda söyledi bende şaşırma dedim sizinde inancınız başkasını cehenmlik ilan ediyor dedim hepsi bu.
ayrıca ben kuran hakında söylediklerinizi bir müslüman olarak yalnış anlamıyorum içiniz rahat olsun.herkes fikrini söyler ve gerçekler ortaya çıkar.ben kuranı savunmam çünkü kuran zaten kendini kanıtlamıştır. 1400 yıl önce gelmiş ve bugün 1.5 milyar inannanı mevcutuur.
peki acaba siz incille ilgili benim kadar hoşgörülü olurmusunuz?
sevgili kardeşim kutsal kitapları tartışmak haddim değil ama aklıma takılıyor işte.
kuran için çelişkiler yumağı diyorsun acaba kutsal kitapta yokmu bu dediğin çelişkiler. ben sana binlercesini bulurum.dediğim gibi bu kitaplar ile ilgili ilimleri bilmesek bunları çelişki olarak görürüz.
kuranı yorumlarken o ayetin ne için indiği çok önem taşımaktadır.bunu göz önünde bulundurmanı rica edicem

sevgili kayram
evet isa mesih ölüleri diriltmiştir. körlerin gözlerinide açmıştır.buna benim hiç bir itirazım yok bunlar zaten mucizelerdir.olması gerekenlerde bunlardır. sevgili kayram unutmaki musada denizleri yarmıştır.yani peygamberlerin mucizeleri vardır ve inanırız onlara.ama bu onların rab olduğunu tanrı olduğunu göstermez.
saygılarımla

Sayin izmirli gizem

Yazinizi okuyunca bazi aciklamalarda bulunma geregini hissettim.
1-Bizim inancimizda da cennet ve cehennem kavrami vardir.Cehenneme kimlerin gidecegini Kutsal Kitap’i okursaniz göreceksiniz.Yani biz ilan etmiyoruz Kutsal Kitap’in kendisi ilan ediyor.

2-Bir inanca inananlarin coklugu veya azligi Tanri’nin gözünde ölcüt degildir.Insanlar her zaman cokluga ve genele bakar Rab ise yürege bakar.Bizim icin tek bir yol,tek bir gercek ve tek bir yasam vardir.O da ISA MESIH’tir.Bunu bile bile inkar edenleri Isa Mesih yargi gününde söyle yanitlayacaktir.
“Insanlarin önünde beni acikca kabul eden herkesi, ben de göklerdeki Babam’in önünde acikca kabul edecegim.Insanlarin önünde beni inkar edeni,ben de göklerdeki Babam’in önünde inkar edecegim.” matta 10,32-33
O zaman ben de onlara acikca,”Sizi hic tanimadim,uzak durun benden ey kötülük yapanlar! diyecegim.”Matta 7,23

3-Hosgörü konusunda ne demek istediginizi anlamadim ama Hristiyanlikta hosgörünün alasi vardir.Bazi sözde hristiyanlarin yaptiklari gercek hristiyanliga ve Incil’e mal edilemez.Ama müslümanlarin hristiyanlara bakis acisi genelde önyargilarla ve hosgörüsüzlüklerle doludur.Sizin bunlardan biri olmadiginiza sahsen ben inaniyorum.
4-Kutsal Kitap’ta binlerce celiski bulabileceginizi söylemissiniz.Bu konuda sizi takdir etmek isterim.Celiski bulabildiginize degil bu kadar celiski(!!!)yi bulabildiginize göre Kutsal Kitap’i cok kez okumus ve anlamaniz gerektigi icin.
Bizleri de bulabildiginiz (varsa eger) celiskiler konusunda aydinladirsaniz belki bizler de var sandiginiz celiskiyi aciklamak isteriz.Bu konuda gercekten sizden yardim isteriz.

5-Sevgili izmirli gizem peygamberler tabi ki mucizeler yapmislardir.Bunda sasacak birsey yok.Musa da denizi yarmistir(aslinda kendisi degil Rab YHVH).Yani tüm peygamberler yaptiklari mucizeleri Tanri’dan güc alarak O’ndan dileyerek yapmislardir.Bunun icin bu onlari rab yapmaz.Ama Isa Mesih öyle midir?Günahlari bagislayan,(Matta 1:21,Matta:26:28,Markos 2:11-12,Luka 5:20,Luka 7:48
Ölüleri dirilten(Markos 5:41,Yuhanna 12:9,yuhanna 11:43,Luka 7:14-15,rüzgara ve kabaran dalgalara bile söz geciren Markos4:39 ve daha sayisiz mucizeleri yetkiyle ve kendi adiyla yapan bu kisi ,bunlari yaparken bir peygamberden bambaska bir konumdadir.
Diger bütün peygamberler Tanri’nin ismiyle gelip Tanri’nin sözlerini ilettiler ve Tanri’nin ismiyle mucizeler yaptilar.
Isa Mesih (Yesua) ise tüm bunlari kendisi yapti.Bunun icin o bütün peygamberlerden üstündür.

Yüce Rab’bimiz sizi bilgelikte,sevgide ve lütufta yetkinlestirsin.Esenlik sizinle olsun.
hamdolsun-2.png