Re: incil saf haliyle kalmışmıdır?

#30892
Anonim
Pasif

Size esenlik olsun;

Size doğrusunu söyleyeyim, yer ve gök ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa`dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile yok olmayacak.
Matta 5:18

Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.
Matta 24:35

Kutsal Yazılar`ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır.
2. Timoteos 3:16

Evet biz Hristiyanlar Kutsal Yazıların kaleme alanlara Kutsal Ruh tarafından dikte ettirildiğine inanıyoruz çünkü RAB bize öğle inanmamızı öğretti. Sürekli aynı şeyleri söylüyorum ama Kutsal Kitap kendi varoluşunda bir bütündür ve onu doğru algılamak için o bütünlük içerisinde değerlendirmek gerekir. Mesih İsa yaşayan Söz’dür. O’nun ardından kaleme alınanlarda yansıma değil aktarımdır. Kelimeler üzerinde akrobasi yapacak isek evvela ayaklarımızın bastığı yeri iyi kontrol etmeliyiz. Boşluğa adım atarsak yaralanırız.

Sözün yansımasını ancak imanlı yaşayışına uyarlarsanız söz konusu olur. Şöyle ki; imanlı Tanrı sözünü temel alarak ve Ruh’un yönlendirimi ile yaşar fakat günahlı doğamız nedeni ile sözün her daim bizlerden doğru yansımasını göremeyiz. Nitekim bunu ilk İncilde sevgili iman ağabeyimiz Petrus ile görüyoruz. Mesih koşulsuz itaati öğretmişti fakat o ilk denenmede inkar etmeyi seçti. Bizlere verilen bu ders ile biliriz ki gücümüzün temel dayanağı yalnızca ve sadece YHVH’dir.

Ama Kitap’ın değiştirilmesi konusu ilgilenmek istiyorsanız lütfen Orhanant kardeşimin verdiği linke bakın.

RAB algılayışınıza hikmet, zihninize bilgelik versin!