Re: Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır?

#30958
Anonim
Pasif
abdulKadir;9764 wrote:2.
1‹‹O zaman Göklerin Egemenliği, kandillerini alıp güveyi karşılamaya çıkan on kıza benzeyecek. 2 Bunların beşi akıllı, beşi akılsızdı… 10 ‹‹Ne var ki, onlar yağ satın almaya giderlerken güvey geldi. Hazırlıklı olan kızlar, onunla birlikte düğün şölenine girdiler ve kapı kapandı. 11 ‹‹Daha sonra gelen öbür kızlar, ‹Efendimiz, efendimiz, aç kapıyı bize!› dediler. 12 ‹‹Güvey ise, ‹Size doğrusunu söyleyeyim, sizi tanımıyorum› dedi. (Matta 25)

Bu benzetme de on kızdan beşi ile evlenen bir damattan bahsediliyor. Peygamberlerin kullandıkları benzetmelerin gerçeğe aykırı olmayacağını düşünüyorum. Yani göklerin krallığında gerçekleşmeyecek bir olay benzetme olarak ta olsa kullanılmaz heralde. Dolayısıyla, göklerin krallığında birden fazla evlilik mümkünse bu dünyada da geçerli olmuş olmaz mı?

Bu sorularıma cümle cümle cevap verirseniz sevinirim. Çünkü bu sorular epydir kafama takılan sorulardı. Şimdiden teşekkürler.

Sayin Abdulkadir

Buradaki benzetmede Göklerin Kralligi’nda gercekten bes bakire kizla evlenen bir damattan bahsedilmiyor.Damadi karsilayan on bakire kizdan bahsediliyor.Size William Mc Donald’tan bu bölümün yorumunu sunuyorum.

On bakire Benzetmesi (25:1-13)

25:1-5 Ilk sözcük olan,o zaman,24’üncü bölüme isaret ederek,bu benzetmeyi Kralin yeryüzüne dönüsü öncesine ve sonrasina belli bir sekilde yerlestirir. Isa,
Göklerin egemenligini o zaman kandillerini alip güveyi karsilamaya cikmis olan on kiza benzetir.
Bunlarin besi akilliymis ve kandilleriyle birlikte kaplar icinde yag da almislar;digerleri yag almamis.Beklerken uyuya kalmislar.
Bes akilli bakire, Büyük Sıkıntıda Mesih’in gercek izleyicilerini temsil eder.Kandiller inanci ikrar etme anlamina gelir ve yag da genel olarak Kutsal Ruh’un bir simgesi olarak kabul edilir.Akilsiz bakireler ise Mesih umuduna sahip olduklarini söyleyip hicbir zaman Mesih’i kabul etmemis ve böylece de Kutsal Ruh’u almamis kisileri temsil eder.Güvey Mesih,Kral’dir; gecikmesi iki Gelisi arasindaki zamani simgeler.Her on kizin uyumasi gercegi,disaridan onlari birbirinden ayirt etmek icin cok seyin olmadigini gösterir.
25:6Gece yarisi güveyin geliyor oldugu bildirilmis.Bir önceki bölümde,O’nun gelisinin ürkütücü belirtilerle haber verilecegini ögrendik.
25:7-9 Bunun üzerine kizlarin hepsi kalkip kandillerini tazelemisler; hepsi hazir görünmek istedi.Yeterli yagi olmayan akilsizlar digerlerinden istediler,ama onlar da yagi satin almalari icin baskalarina gönderdi.Akillilarin onlari geri cevirmesi bencillik gibi görünebilir,ama ruhsal alanda hic kimse baskasina Ruh veremez.Elbette ki Kutsal Ruh satin alinamaz,Kutsal Kitap kurtulusu parasiz ve bedelsiz alma kinayesi kullanir (bkz.Yesaya 55:1)
25:10-12 Onlar giderlerken güvey gelmis.Syriac ve Vulgat versiyonlari O’nun geliniyle birlikte geldigini söyler.Bu ,peygamberlik resmine mükemmel bir sekilde uyar.Rab Isa dügünden geliniyle,kiliseyle(1.selanikliler.3:13)dönecektir.(Dügün,Mesih’in kilisesiyle bulusmasindan sonra cennette olur-bkz.Efesliler 5:27.)Büyük Sıkıntının sadik kutsallari O’nunla dügün sölenine gidecekler.Dügün söleni,Mesih’in yeryüzündeki egemenliginin bereket ve sevinci icin uygun bir isimdir.Akillilar onunla birlikte dügün sölenine girmisler ve kapi kapanmis.Egemenlige baskalarinin girmesi icin artik cok gectir.Öbür kizlar giris hakkinialmaya calisarak geldiklerinde,güveyin onlari tanimayi reddetmesi,onlarin hicbir zaman yeniden dogmadiklarinin acik bir kanitidir.
25-13 Isa, O’nun gelisinin günü ve saati bilinmediginden,bundan cikarilacak dersin uyanik olmak oldugunu söylemistir.Inanlilar,Rab her an gelebilirmis gibi yasamalidirlar.Kandillerimiz temiz ve yagla dolu mu?