Re: Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır?

#30944
Anonim
Pasif
Eternal;9857 wrote:
Bu ayetlerde apaçık şekilde tek bir kadın ve tek bir adamdan bahsediliyor zaten ikisi tek bir beden olacak ayetini de o şekilde yorumlamanız çok ilginç.Orada vurgulanan artık 2 kişi olmadıklarıdır artık karı ve koca 2 si tek bir kişidir diyor yani bunu birlikteliklerinin değerini ve Rab’bin bu konudaki isteğini belirtmek için söylüyor. Ne yani şimdi adam her bir karısıyla tek bir beden mi olacak o zaman adamı çoğaltmamız gerekmiyor mu?? :) bu ayetlerden bu sonuca ulaşmak gerçekten mantıksız olur bence..

:) İlahi Eternal kardeş, adamı çoğaltmamıza gerek yok. Aynı anda birkaç eşiyle tek beden olacak bir dindar olamaz zaten. Bir sapıktan değil, bir inançlıdan bahsediyoruz.

Bu sonuca ulaşmak sence mantıksızlık olabilir belki ama sizden önce kutsal kitabın muhatapları olanların bu ayeti sizin gibi anlamadıkları kesin. Sizin gibi anlasalardı onlar da çok eşlilik yapmaktan kaçınırlardı. Mesela İbrahim, İshak,Yakup, Musa, Davut, Süleyman v.s.

Dediğiniz gibi Korintlilere mektupta tek eşlilikten bahsedildiği açıkça belli oluyor. Ama burdan çok eşliliğe yasak çıkarmanız için açıkça yasaklandığına dair bir söz olmalı değil mi?
Bence burdan tek eşli olmanın daha uygun olacağı sonucunu çıkarabiliriz ama çok eşliliğe yasak çıkaramayız.