#30277
Anonim
Pasif

Bakın, kör cahil bir hristiyan olmanızdansa dinini anlamış ve neye inandığını bilen dindar bir hristiyan olmanız elbette çok güzel bir şey. Temiz yaşamın düşüncesi de insanların dindar olması. Hristiyansa gerçek hristiyan olsun, dinini hayatında uygulasın. Müslümansa, yahudiyse yine öyle. İsmi hristiyan veya müslüman olanların dünyayı güzelleştirmek adına yapacakları birşey yoktur çünkü.

İstanbul hayranı olan Sunay Akın’ın çok güzel bir iddiası vardır: “İstanbul’un dışından gelenler, İstanbul’u İstanbullunun yerlisinden çok daha fazla sever ve korur”.

Bu cümlenin ve bu tarz mantıkların doğruluğuna her daim inandım. Neden? İnsan dışarıdan geldiği vakit, başka yerlerde yaşamışlığından ötürü, geldiği yerin kıymetini çok daha iyi bilir.

Bakın ben doğuştan Hristiyan olan bir insan değilim. Müslüman bir ailede doğdum. Yaratıcı bir gücün varlığını hiç bir zaman yadsımış olmasamda, iş dinlere gelince bir adım geriliyordum; çünkü o zamanlar din kavramı benim için sadece Müslümanlıktan ibaretti.

Ruhumdaki sorunlar çoğalmaya başladığında ise araştırmaya başladım… Ve Rab’bime şükürler olsun ki mutluyum. Yani bu süreçleri baz alarak nasıl olurda körlükten, cahillikten ve ezberlikten bahsedebilirsiniz? Komik olmaz mı?

Yine burda olurdunuz ama iki günde fikir değiştirecek şekilde değil

Sanırım bunu ilk başlarda dinler arası diyaloka vermiş olduğum destek ve sonrasında size göstermiş olduğum tepkiler için yazıyorsunuz. Defalarca açıkladım bunun sebebini, olsun bir kez daha açıklayabilirim. Hatta daha da anlaşılabilir kılmak için bir örnekte verebilirim. Buraya ilk geldiğinizde, bizi mantıksız yere eleştirenleri sizde eleştirmiştiniz ve birbirimizi anlayıp saygı göstermek adına şu örneği vermiştiniz “geometrideki daire ile mimarlıktaki daire kavram olarak birbirinden çok farklıdır”. Ve bir şekilde, bizi eleştirenlere okumaları gerektiğini, bizi anlamaları gerektiğini söylemiştiniz. İşte bu noktada sizi desteklemiştim. Gel zaman git zaman söylemlerinizin oldukça dışında hareket etmeye başladınız. Kuran-ı Kerimi Kutsal sayın dediniz, Kuran-ı Kerimin öğretilerini baz alarak bizleri eleştirip, bizleri Kutsal Kitabın dışında davranmakla suçlayan (dolayısıyla dinsizlikle suçlayan) insanları savunup bu tarz insanlara kızmayın ve anlayın dediniz. İşte bu nokta da ise sizin sonuna kadar karşınızdaydım. Ve şimdi size sormak istiyorum, iki günde fikri değişen ben miydim yoksa siz mi?

Ama bilirsiniz her yere kraldan çok kralcılar vardır. Direktifler verir, emirler, tehditler yağdırır. Bizden olmayanlar dışarıııı, diye bağırır.Bu tutum,ya fikri olarak iflas etmenin ya da bir korkunun, bir göstergesidir aslında. Bu korku her zaman kötü niyetli olmayabilir. Din kardeşlerimizi saptırmasın korkusu da olabilir bu. Ama inandığı ideolojiyeveya dine sonsuz güveni olan insanların bu tür endişeleri olmamalıdır.

Demogaji yapmayın. Bu konuların kralla, kralcılıkla hiç bir ilgisi yoktur. Sizde pekala biliyorsunuz ki yazmış olduğunuz cümleler sonucu bu forumda sizin karşınızda adminde, super modta, üye de yer aldı ve alacaktırda. Eğer siz Hristiyan bir foruma gelip, Yehova şahidini övüyorsanız, Mesih İsa’nın Tanrılığını kabul etmiyorsanız elbetteki Hristiyanları yanlış düşündüğünüzü belirtmek için karşınızda bulacaksınızdır. Bununla da yetinmeyip, Kutsal Kitap öğretilerine tamamiyle ters olan şeyleri Kutsal Kitapta vardır diyen insanları dinler arası diyalok çatısı altında destekliyorsanız, kusura bakmayın ama size bu forumda bu tarz şeyler yazmayın denmiyecekte ne denecek?

Size olan son mesajımdır. Sizin mesajlarınız ve size yazdığım cevaplar Hristiyan bir forumda Hristiyanlık adına en ufak bir şey kazandırmamaktır.