Re: Hristiyanlıkta cehennem kavramı varmı ?

#30275
Anonim
Pasif
BURÇ;8709 wrote:
İnsanlara Tanrı sözünü yaymak apayrı birşeydir, Hristiyanlığı kötüleyip diğer dinlerin provakatörlüğünü yapan insanlara müsama göstermek apayrı birşeydir ;)

Bakın ben size kendimden bahsedeyim birazcık…

Vakti zamanında, Orhan Ant’ın kurduğu incilturk adında bir irc server ı vardı. Ben oraya kör cahil bir insan olarak girdim. Hiç bir şeyden haberdar değildim. Gün geldi sizin yere göğe sığdıramadığınız Yehova şahitlerinin dediklerine bile “acaba doğru mu söylüyorlar?” şüpesiyle yaklaştım… Ben bu pisikolojideyken bu irc serverına girdim ve bana bir çok şeyi öğreten yine bu server oldu. Yani buradaki insanlar Hristiyanlığı inanmamış insanlara tamamiyle karşı çıkıyor olsalardı vakti zamanında ilk beni dışlarlardı. Ama görüyorsunuz ki yıllar sonra dahi ben buradayım ;)

Ama ben sizden farklı olarak ne yaptım? Herşeyden önce ilk başta Hristiyanları anlamaya çalıştım. Onları kötülemedim. Kafirsiniz, günah işliyorsunuz tarzında yada bunları ima edecek en ufak cümleler kurmadım. Bununla birlikte kafama takılan, bana ilk başlarda ters gelen herşeyide sordum. Örneğin üçlü birliği analamak için aylarımı verdim. Serverdaki insanlar benim samimiyetime inanmışlardı ve dolayısıyla her sorduğum soruyada büyük bir sabırla ve ayrıntıyla cevaplar vermişlerdi. Bu kişilere Rab nazarında bir kez daha teşekkür ederim. Artık kafamda büyük soru işaretleri kalmamıştı ve olayın devamı bende bitiyordu. Kutsal Kitabı okudum ve kilisedeki topluluklara katıldım ve bu süreçte aklıma takılan diğer soru işaretleride ortadan kaltı. Rab’bime teşekkürler olsun!

Uzun lafın kısası, burada kimse Hristiyanlık öğretilerine şüpeyle yaklaşan insanları terslemez, dışlamaz ve onlara doğru yolu göstermek için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. Dışlıyor olsalardı o günlerde ilk beni dışlarlardı. Ama söz konusu, “birbirizimizi anlama” çatısı altında başka bir dinin pravakatörlüğünü yapmak ise, buna müsama edilmez ve sonuna kadar karşı çıkılır.

İlk cümlenizdeki, ”hristiyanlığı kötüleyen provakatör” ben mi oluyorum yani?? Böylesine ciddi konularda gülmeyelim diyorsunuz ama gelin de gülmeyin şimdi?:) Site adresimizi istediniz ama Allah bilir açıp ta bakmadınız bu adamın derdi nedir diye. Ondan sonra bu şekilde ithamlar…

Bakın, kör cahil bir hristiyan olmanızdansa dinini anlamış ve neye inandığını bilen dindar bir hristiyan olmanız elbette çok güzel bir şey. Temiz yaşamın düşüncesi de insanların dindar olması. Hristiyansa gerçek hristiyan olsun, dinini hayatında uygulasın. Müslümansa, yahudiyse yine öyle. İsmi hristiyan veya müslüman olanların dünyayı güzelleştirmek adına yapacakları birşey yoktur çünkü.

Öyle cümleler kuruyorsunuz ki herbirine cevap vermek zorunda hissediyorum kendimi… Yere göğe sığdıramadığım Yahova şahitleri??? Onların kutsal kitap yorumlarını sizinkilerden daha mantıklı bulduğumu söyledim diye her konuda da haklılar demedim.

Burdaki arkadaşların tamamının hristiyan olmayanları dışladığını belirtmedim hiçbir zaman. Ama bilirsiniz her yere kraldan çok kralcılar vardır. Direktifler verir, emirler, tehditler yağdırır. Bizden olmayanlar dışarıııı, diye bağırır.Bu tutum,ya fikri olarak iflas etmenin ya da bir korkunun, bir göstergesidir aslında. Bu korku her zaman kötü niyetli olmayabilir. Din kardeşlerimizi saptırmasın korkusu da olabilir bu. Ama inandığı ideolojiyeveya dine sonsuz güveni olan insanların bu tür endişeleri olmamalıdır.

Provakatör kelimesini o kadar sık kullanmaya başladınız ki, sizden bunun tarifini rica edeceğim. Beni sadece, dindarların işbirliğini isteyen basit bir müslüman olarak görür ve bu kimliğimin ardına, ismimin de sonuna birşey eklmezseniz sevinirim. Yoksa bu ithamlarınız beni provake edecek ve ben gerçekten provakatör olacağım.

>Ama ben sizden farklı olarak ne yaptım? diye başlayan paragrafta anlattıklarınızın hiçbiri farklılık değil biliyor musunuz. Çünkü bunları aynen ben de yaptım, yapıyorum. Tabi ki Orhan Ant sitesinde değil. Aradaki fark ancak şu olabilir: Siz ikna olmak için sordunuz bense anlamak için. Sonuçta siz ikna oldunuz ben de anladım. İkna olmak için illa anlamak gerekmiyor bazen. Önkabullerimiz vardır ve bunları anlamadan kabul etmişizdir. Bir müslüman hristiyanları kötülemek isterse birçok kur’an ayeti bulabilir. Buna izin vermeyen bir iki ayet vardır ve o kötüler gibi gözüken ayetleri bu bir-iki ayet ışığında incelemesi gerekmektedir. Ama bu bir-iki ayet ya görmezlikten gelinir ya da yorumlar yapılır. Bu noktada bakın ben de size kendimden bahsedeyim birazcık:)
Kur’an’daki bir kaç ayet dikkatimi çekti. Tevrat ve incil hakkında. Bu ayetleri diğer alimler nasıl yorumlamış diye merak etmeden kendim anlamaya çalıştım. İlginç bir sonuç çıktı. Başka konularda da aynısını yaptım. Aklımı başka fikirlerin yönlendirmesine izin vermeden okuyorum genelde. Bazı konular varki, birkaç kişi aynı şeyi söylemiş ama kimse kabul etmemiş. Bazı konular da varki, henüz kimse bu konuda birşey dememiş. Siz de aynısını yapabilseydiniz, yani incili biraz geniş bir yelpazede okuyabilsezdiniz belki farklı sonuçlara ulaşırdınız. Yine burda olurdunuz ama iki günde fikir değiştirecek şekilde değil:)