#30242
Anonim
Pasif

Sayın izmirli gizem ve Burç kardeşlerim,

haddim olmayarak ve izninizle aranızda hakemlik yapayım. Bu cüretimi uzlaşma isteyen bir abiniz olmama verin. Zira anladığım kadarıyla, ne izmirli gizemin kutsal kitap bilgisi azımsanacak kadar az, ne de Burç’un aşırı tutucu görüşleri var.

Sorun empati sorunu sanırım.
Şimdi sayın izmirli gizem kardeşim, Tanrı’nın üçlü birliği, günah ve kurban konularından birini kaldırırsanız ortada hristiyanlık kalmaz. Bunlara iman etmiş arkadaşların söz sahibi olduğu bir sitede bunlara itiraz etmenin yöntemi biraz farklı olmalı değil mi? Arkadaşlar kutsal kitaptaki onlarca ayeti delil göstererek ”üçlü Tanrı’ya” inanıyorlar. Büyük ihtimalle bu ayetlere getirilen eleştiriler ve Tanrı’nın tek Tanrı olduğunu ispat için yahudiler, müslümanlar ve Yehova şahitleri tarafından kullanılan kutsal kitap ayetleri hakkında bilgi sahibiler.(En azından araştırarak hristiyanlığı yaşayanlar böyle). Dolayısıyla illaki bu konuda itiraz edilecekse somut ayetler üzerinde ve soru-cevap şeklinde edilirse daha verimli tartışmalar olacaktır diye düşünüyorum.
Mesela, ”değerli arkadaşım, Yuhanna 1-1 ayetinde ki ‘… ve söz tanrıydı’ cümlesindeki ‘tanrı’ kelimesi bazı çevirilerde küçük harfle yazılmış, çoğunda ise büyük ‘T’ ile yazılmış. Bu fark nerden kaynaklanıyor sizce?” gibi bir soru formüle edebilirsiniz.
Anladığım kadarıyla, Burç kardeş, bir müslümanın bu şekilde tartışacağı son kişidir bu forumda.

Sayın Burç kardeş, izmirli gizem kardeşin kutsal kitabı okuduğu ve kendisinin de söylediği gibi hala okumaya devam ettiği ortadadır. Ama bu okumasında %100 tarafsız olması mümkün değildir. Özellikle ”Tanrı”nın tekliği konusunda ilgili ayetleri sizin anladığınız gibi anlayamaz. Öyle anlarsa ortada islamdan eser kalmaz çünkü. Onun için, bu anlama farkını, bilgisizliğe, tembelliğe, ezberciliğe ve okumamazlığa yüklemeniz adil olmaz. Bunun yerine, ” kardeşim, bu ayetleri sizdeki Allah inancından dolayı bizdeki gibi anlamanız mümkün değildir, dolayısıyla tartışmak yerine sadece bilgi sahibi olmak için konuşsak iyi olur…” gibi karşılık verilebilinir. Unutmayın ki, aynı kitabı okuyan yahudiler ve Yehova şahitleri de sizin anladığınız şekilde anlamıyor bu konuları. Onları da bilgisizlik veya okumamazlıkla suçlayamayız heralde değil mi?

Hakemliğimi dikkate alacağınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.