#31372
Anonim
Pasif
seda-nur;10584 wrote:
ben sızın verdıgınız cevabınızı okudum ama sanırım sız soruyu ıyı okumamıs olmalısınızkı cevap verırken bazı seylerı gozden kacırmısınız sanırım
Matta(10:34) ve Matta (10:35)

“Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Barış değil, kılıç
getirmeye geldim.

Çünkü ben babayla oğulun, anneyle kızın, gelinle kaynananın arasına
ayrılık sokmaya geldim.

YASA KİTABI (DEUTERONOMY) BÖLÜM 20

10 “Bir kente saldırmadan önce, kent halkına barış önerin.

11 Barış önerinizi benimser, kapılarını size açarlarsa, kentte yaşayanların tümü sizin için angaryasına çalışacak, size hizmet edecekler.

12 Ama barış önerinizi geri çevirir, sizinle savaşmak isterlerse, kenti kuşatın.

13 Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayan bütün erkekleri kılıçtan geçirin.

14 Kadınları, çocukları, hayvanları ve kentteki her şeyi yağmalayabilirsiniz. Tanrınız RAB’bin size verdiği düşman malını kullanabilirsiniz
ben su ıncıl ayetlerınede bır acıklama getırmenızı umuyordum


Sayin Seda nur

Sizin ögrenmek amaciyla bu sorulari sordugunuza inanmiyorum.Cünkü sorununuza Evangelist kardes gayet acik bir sekilde cevap vermis iken hala anlamamis olmaniz bende derin bir kusku yaratmistir.Yine de size sok kez anlamaniz icin ayetlere aciklik getirmek isterim.

1.ayette gecen “Yeryüzüne baris getirmeye geldigimi sanmayin! Baris degil, kilic getirmeye geldim” cümlesinden hemen sonra zaten ayetin ne anlama geldigi isa Mesih tarafindan aciklanmistir.Dikkat ederseniz baris kelimesinin zitti olarak savas denmemistir.Cünkü Isa Mesih burda “kilic” derken “ayriligi” kastetmistir.Isa Mesih kendisine iman edenlerle etmeyenler arasinda gerek ev halkindan olanlar ve gerekse diger inanclardan olan insanlar tarafindan kabullenmeyeceklerini,dislanacaklarini ve zulme ugrayacaklarini belirtiyor.Gercekten de Isa Mesih’e iman edenler her zaman gerek ailelerindeki bireyler tarafindan ve gerekse icinde yasadiklari toplumdan dolayi sürekli hor görülüp,dislanmislardir.Bunu en iyi müslüman toplumlarinda da görmekteyiz.Sadece müslüman toplumlarinda degil kendilerine hristiyan toplumlar da dedigimiz Avrupa ve Amerika ve diger ülkelerde bile Isa Mesih’e yürekten iman edenler diger mezhepsel inanclara bagli hristiyanlar tarafindan bile dislanmaktadir,kabul görmemektedir.Bunu ben kendi yakin cevremden ve ailemden de görmekteyim.

2.Ayette yazdiginiz ayetler Tevrat’ta gecen ayetlerdir.O dönemde insanlarin Tanri’ya karsi olan suclari,inancsizliklari,isyanlari ve putperestlikleri Tanri tarafindan dogrudan yargilaniyordu.Bu yargida coluk cogugun da bulunmasi Tanri’nin Adil oldugu ve sucsuz ve günahsiz hic kimseyi cezalandirmayacagi gercegini degistirmez.Nuh’un tufani oldugunda ya da Sodom ve Gomorro kentlerinin yargilanip üzerine ates ve kükürt yagdirildigi zamanda da o zamanda yasayan cok sayida coluk cocuk oldugunu unutmayalim.

Yine dikkat ederseniz 13.ayette Tanriniz RAB kenti elinize teslim ederse.. ifadesi var.Tanri’nin dogrudan yönlendirmesi söz konusu.Tanri o kente yargisini bildirmis ve Israil halki da Tanri’nin bu yargisini yerine getirmistir.

Isa Mesih geldikten sonra dünyasal savaslar yerine ruhsal savaslar dönemi acilmistir.Bunu en iyi Incil’deki su ayet acikliyor. cünkü savasimiz insanlara karsi degil,yönetimlere,hükümranliklara,bu karanlik dünyanin güclerine,kötülügün göksel yerdeki ruhsal ordularina karsidir.
Efesliler 6,12

Sayin Seda nur Incil’i okurken dikkatli ve anlamaya calisarak okuyun.Öyle yüzeysel ve gecistirerek okumaniz hic bir ise yaramayacaktir.Bir ayeti de cimbizlayarak okumak yerine öncesinde ve sonrasindaki ayetlerle beraber degerlendirin.Cogunlukla ne demek istendigi zaten öncesinde ve devaminda aciklanmistir.Yeter ki anlamaya calisalim.

Rab ruhsal gözlerinizi acsin ve sizi bereketlesin.