Re: ‘Eyvahlar olsun abiii. Kızım hıristiyan olmuş

#30360
Armagan
Anahtar yönetici
Quote:
(Vallahi de billahi de uydurduğum bir hikaye değil. Bu kriz (!) bizzat ailemizde yaşanmıştır. Eksiği vardır, fazlası yoktur.) :cicekli:

Sevgili Orhan kardeşim, bu komedi-trajik hikayeyi bizlerin önüne getirdiğin için teşekkür ediyorum. Yazarın da yorumladığı gibi, bu tür olayların ‘fazlası vardır, eksiği yoktur.’ Eminim İslam’dan ya da ismen Hristiyanlık’tan çıkıp gelen biz Türk Hristiyanların herbirinin ailesinde bu tür ‘paniklemeler’ yaşanmıştır. Ama öyle anlaşılıyor ki, bu olaydaki öğrenci kız Hristiyan falan olmamış; sadece, çantasında okuldaki dersiyle ilgili olarak okumak zorunda olduğu İncil kitabı bulunmuş. Sırf bir İncil kitabı için ortalığı bu kadar velveleye vermek bence hiçbir Müslümana yakışmıyor bu devirde. Adamın da hikayede dediği gibi, bütün Türkiye olarak tüm Batı dünyasının inancını ve inanç uygulamalarını filmlerden ve TV dizilerinden ezbere biliyoruz.
Drakula görünce ‘haç göstereceksin!’ :aklikarisik: gibi, ayrıntılar dahi gözümüzden kaçmamış…

Peki şimdi biz ne yapalım? Annemizi babamızı, akrabalarımızı üzmeyelim diye ruhsal karanlıkta yaşamaya devam mı edelim? Hayır. İsa’yı izlemenin bedelini ödemeye kararlı ve istekli olarak İsa’ya ‘EVET!’ dedik; çünkü bu sevgi, bu lütuf, bu kurtuluş, bu huzur başka hiç kimsede bulunmuyor.

Petrus bunu farkederek, Yuhanna 6:68’de «Rab, biz kime gidelim? Sonsuz yaşamın sözleri sendedir. İman ediyor ve biliyoruz ki, sen Tanrı’nın Kutsalısın.» demiştir.

Rabbimiz İsa Mesih kendisini izlemek isteyen kişilere Matta 8:18-22’de şu uyarılarda bulunuyor:

Quote:
8:18 İsa, çevresindeki kalabalığı görünce gölün karşı yakasına geçilmesini buyurdu.
8:19 O sırada din bilginlerinden biri gelip O’na şöyle dedi: «Öğretmenim, nereye gidersen, senin ardından geleceğim.»
8:20 İsa ona, «Tilkilerin ini, gökte uçan kuşların yuvası var, ama İnsanoğlu’nun başını yaslayacak bir yeri yok» dedi.
8:21 Bir diğer öğrencisi İsa’ya, «Rab, izin ver de önce gidip babamı gömeyim» dedi.
8:22 İsa ona, «Sen ardımdan gel» dedi. «Ölüleri bırak, kendi ölülerini kendileri gömsünler.»

Yine Rab İsa benzer bir konuda Kendi ardınca gelmek isteyenleri Luka 14:28-35’te şu sözlerle uyarıyor:

Quote:
25-26Kalabalık halk toplulukları İsa’yla birlikte yol alıyordu. İsa dönüp onlara şöyle dedi: «Biri bana gelip de babasını, annesini, karısını, çocuklarını, kardeşlerini, hatta kendi canını bile gözden çıkarmazsa[o], benim öğrencim olamaz. 27Çarmıhını yüklenip ardımdan gelmeyen, benim öğrencim olamaz.
28«Aranızdan biri bir kule yapmak isterse, bunu tamamlayacak kadar parası var mı yok mu diye önce oturup yapacağı masrafı hesap etmez mi? 29-30Çünkü temel atıp da işi bitiremezse, durumu gören herkes, `Bu adam inşaata başladı, ama bitiremedi’ diyerek onunla eğlenmeye başlar.
31«Ya da başka bir kralla savaşmaya gidecek olan hangi kral, üzerine yirmi bin askerle yürüyen düşmana on bin askerle karşı koyabilir miyim diye önce oturup bir değerlendirme yapmaz? 32Eğer karşı koyamayacaksa, öbürü henüz uzaktayken elçiler gönderip barış koşullarını ister.33Aynı şekilde sizden kim varını yoğunu gözden çıkarmazsa, benim öğrencim olamaz.
34«Tuz yararlıdır. Ama tuz tadını yitirirse, tuzluluğunu tekrar nasıl kazanabilir? 35Ne toprağa, ne de gübreye yarar; onu çöpe atarlar. İşitecek kulağı olan işitsin.»