#29313
Anonim
Pasif

Yaratılış 2:15

RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem ‘i oraya koydu.

Eğer Tanrı Adem’e bahçeye bakması ve onu işlemesi konusunda sorumluluk verdiyse , o zaman ona bu iş için gerekli olan yetki ve yeteneği de verdiğini varsaymalıyız. Bu düşünceyi aklımızda tutarak Yaratılış 1:28’e tekrar bakalım; Onları kutsayarak, ” Verimli olun, çoğalın ” dedi, ” Yeryüzünü doldurun ve denetiminize alın; denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, yeryüzünde yaşayan bütün canlılara egemen olun.”

İlk olarak, Tanrı Adem ve Havva’yı kutsadı ve onlara çoğalmalarını- çocuk sahibi olmalarını – buyurdu. Sonra onlara yeryüzünü denetimleri altına almalarını söyledi, yani yönetmelerini ve sahip olmalarını istedi. Webster Sözlüğü denetim alma ifadesini, ” Fethedip yönetim altına alma veya denetim altına alma ” alma olarak tanımlar. Tanrı’nın onlara bu iş için sadece yetki değil, aynı zamanda güç verdiğini de unutmamalıyız. Çünkü güç olmadan sahip olunan yetki anlamsızdır. Sonra Tanrı onlara havadaki kuşlara ve yeryüzünde hareket eden bütün canlılara egemen olmaları için yetki ve güç verdi.

Tanrı’nın Adem ve Havva’ya dünyayı denetimleri altına almalarını söylemesi uyarı niteliğindeydi, çünkü bu kolay olmayacaktı – Tanrı’nın onlardan istediği şeyi yapmalarına karşı çıkılacaktı. Onların çalmak, öldürmek ve yok etmek için gelecek olan birinden haberdar olmalarını istedi ( Yu. 10:10 ). Dikkat etmeleri, gözcülük etmeleri ve savunmayı bir an bile bırakmamaları konusunda onları uyarıyordu. ( B. S. )

Rabbin sevgisi ev ışığı sizinle olsun.hisusa