#30357
Anonim
Pasif

Eski doğamız, başı kesik tavuk gibidir. Kanat çırpıp, çılgınca koşar.Kafası kesilmiş tavuklar, gıdıklayamasalar bile, bizim eski doğamız çılgınca gıdıklar. ölü hiçbir şeyin çıkaramayacağı sesleri çıkarır. Tek bir deyişle, eski adam bizleri günaha çekmeye devam etmektedir. İşte bu nedenle hristiyan yaşantısı, bağışlanmanın tazelenmesi ve canlandırılması için her gün lütuf tahtına yaklaşılmasını gerektirir.

Ruh’tan doğduğumuzda, eski adam ile yeni adam arasındaki çok sert bir çatışmanın içerisine doğarız. Temiz ve arınmış bir vicdana sahip olan kişinin karşı karşıya kaldığı bir mücedeledir bu. Eski yaşam, sürekli bir itaatsizlik yaşamıydı. Pavlus’un Efesliler’e anlattığı türden bir yaşamdı:

Sizler bir zamanlar, içinde yaşadığınız suç ve günahlarınızdan ötürü ölüydünüz. Bu dünyanın gidişine ve havadaki hükümranlığın egemenine, yani söz dinlemeyen insanlarda şimdi etkin olan ruha uymaktaydınız. Bir zamanlar hepimiz böyle insanların arasında, doğal benliğin ve aklın isteklerini yerine getirerek benliğimizin tutkularına göre yaşıyorduk. Ötekiler gibi doğal olarak gazap çocuklarıydık. ( Ef. 2:1-3 )

Bu bölüm, değişime uğramamış bir yaşam karakterize eden sürekli bir itaatsizliği ortaya koymaktadır. Yaşamın tek bir yolu vardır, bu dünyanın yolu. Bu dünyanın tek bir efendisi vardır: Şeytan. Hristiyan yaşantısında, sırtımızdaki binici şeytan olduğu zamanlarda olduğu kadar istikrarlı değilizdir.Ama artık bir hristiyan olarak, sırtımızdan şeytan atılmış; yerine Kutsal Ruh binmiştir.Fakat yine de şeytan, dizginleri ele geçirmek için elinden geleni yapmaktadır. Biz, halen bir taraftan diğerine kayarız. Bizler, halen eski efendimizin başımızı okşamasını isteriz. Pavlus, bunu şöyle açıklıyor:

Yasa’nın ruhsal olduğunu biliriz. Ben ise bedenselim, günaha köle gibi satılmışım. Ne yaptığımı anlamıyorum. Çünkü istediğim şeyi yapmıyorum; nefret ettiğim ne ise, onu yapıyorum. Ama istemediğim bir şeyi yaparsam, Yasa’nın iyi olduğunu kabul etmiş olurum. O halde bunu artık ben değil, içimde yaşayan günah yapıyor. İçimde, yani doğal benliğimde iyi bir şey bulunmadığını biliyorum. İçimde iyiyi yapmaya istek var, ama güç yoktur. İstediğim iyi şeyi yapmıyorum, istemediğim kötü şeyi yapıyorum. ( Rom. 7:14 – 19 )

Rasbbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Dünyayı kazansan ne yararı olur ? isasiyahbeyaz