#30484
Anonim
Pasif

SİZE VERİLENİ KULLANIN

… Kötü ve tembel köle !… ( Mat. 25:26 )

Matta kitabının 25. bölümünde, efendileri tarafından üç köleye teslim edilen talanta ilişkin bir benzetme anlatılır. Efendileri bunun ardından uzak memlekete gider. Onun yokluğunda, kölelerinin mallarına iyi bakmasını bekler.

Beş talant verilen adam, bu talantları değerlendirir ve beş talant daha kazanır. İki talant verilen adam da aynısını yapar. Fakat bir talant verilen adam, korktuğundan dolayı parayı toprağa gömer. Bu adam, sorumluluk almaktan korkuyordu.

Efendi, geri döndüğünde, paraları değerlendiren iki köle hakkında övgü dolu sözler söyler. Ama hiçbir şey yapmayıp parayı toprağa gömen kölesine şöyle der: ” Kötü ve tembel köle !” Sonra da paranın ondan alınıp on talanta sahip olana verilmesini ve bu tembel kölenin de ağır şekilde cezalandırılmasını buyurur.

Joyce MEYER, bu noktada şu yorumu yapar :Tanrı’nın size vermiş olduğu yetenekleri kullanıp elinizden geleni yaparak sorumluluk almalısınız, böylece Efendi geri döndüğünde sadece O’nun size vermiş olduğu şeyi değil, daha da fazlasını geri verebilesiniz.

Kutsal Kitap,Tanrı’nın bizler için olan isteğinin iyi ürün vermemiz olduğunu açıkca gösterir ( Yu. 15:16 )