Re: Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

#28707
Anonim
Pasif

Sevgi Dili : Nitelikli Zaman

Nitelikli zaman, dikkatin odaklanması anlamına gelir. Bir çocuğa bölünmemiş sevgi göstermek demektir.:kucak: Bebeklerin çoğu bir sürü nitelikli zaman yaşar – beslenirken, altı değiştirilirken tamamen çocuğunuza konsantre olursunuz. Annenin ihtimamına ek olarak babalar da evde olduklarında üzerine düşeni yapar.

Çocuğunuza nitelikli zaman ayırdığınız takdirde, onun fiziksel ve duygusal gelişim düzeyine ayak uydurmanız gerekir. Örneğin, emeklemeyi öğrendiği sırada onunla birlikte yere oturabilirsiniz. İlk adımlarını atmaya başladığında yanında olup onu gayrete getirmelisiniz.

Çocuk büyüdükçe nitelikli zaman ayırmak daha da zorlaşır çünkü bu konuda ana babanın ciddi fedakarlık yapması gerekir.

Nitelikli zaman, ana babanın çocuklarına ” var olma ” armağanıdır. Şu iletiyi taşır: ” Sen önemlisin. Seninle birlikte olmaktan hoşlamıyorum. ” Çocuğun, anne ve babasının gözünde en önemli şahsiyet olduğunu hissetmesini sağlar. Gerçekten de sevildiğini hisseder çünkü anne babası tümüyle ona aittir.

Eğer nitelikli zaman çocuğunuzun temel sevgi diliyse tek bir şeyden emin olabilirsiniz: Kendisine yeterli derecede nitelikli vakit ayrılmayan ve ilgi gösterilmeyen çocuk, ailesinin onu gerçekten sevmediğini düşünerek büyük huzursuzluk yaşayacaktır. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.