ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Çocuk – Bebek Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili Re: Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

#28693
Anonim
Pasif

:kucak:Sevginizi ifade ederken sözcükler çok önemlidir. Şefkat ve sevgi sözcükleri , övgü ve teşvik sözcükleri , olumlu yönlendirme sağlayan sözcükler, hepsi de ” Sana önem veriyorum ” demektir. Bu tür sözcükler çocuğun ruhuna serpiştirilen hafif ve sıcak yağmur damlaları gibidir. Çocuğun iç dünyasındaki değer ve güvenlik duygularını besler. Bunlar çarçabuk söylense de kolayca unutulmazlar. Bir çocuk onay sözlerinden ömrünün sonuna kadar faydalanır.

Sevginin ikinci dili onay sözleridir. Bazı çocuklar için sevgiyi ifade eden en önemli araçtır.

Övgü içeren ifadelerin, çocuğunuza gerçekten de anlamlı gelmesini istiyorsanız, söylediğiniz sözlere çok dikkat etmeniz gerekir. Övgü kelimelerini çok sık kullanırsanız bir süre sonra olumlu yöndeki etkisini kaybedecektir. Örneğin, ” Sen ne iyi bir kızsın “ gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu olumlu bir ifadedir ama bu sözleri kullanırken çok akıllıca davranmamız gerekir. Bunu çocuğunuz iyi bir şey yaptığına inandığı ve kompliman beklediği sırada söylemek daha etkili olacaktır. Örneğin, ortalama bir atış yaptığında ” Harika bir atıştı “ derseniz, çocuğunuz hak etmediği halde övüldüğünü ve bunun kendisini iyi hissetmesini sağlamak için yapıldığını bilir ve bu davranışı samimiyetsiz bulabilir.

” Seni seviyorum “ sözleri daima tek başına kullanılmalı veya ima edilmelidir. ” Seni seviyorum… Bunu benim için yapar mısın lütfen ? ” demek sevgi temasını hafifletir. ” Seni seviyorum ama şimdi sana şunu söyleyeceğim…” demek sevgiyi tamamen devre dışı bırakır.” Seni seviyorum” sözlerinin etkisi asla koşullu ifadelerle sulandırılmamalıdır. Bu bütün çocuklar için geçerlidir ama özellikle temel sevgi dili sözler olan çocuklar için önemi büyüktür. ( ” Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili ” )

Rabbin sevgi ve ışığı sizinle olsun.