Re: Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

#28659
Anonim
Pasif

:slm:Daha öncede belirttiğimiz gibi, beş sevgi dili vardır ve sizin çocuğunuz da büyük olasılıkla bunlardan birini tercih edecektir. Çocuğunuzun sevgi dilini konuşmak , onun sevgiye olan derin duygusal gereksinimini karşılayacaktır. Bu yalnızca o sevgi dilini kullanmamız gerektiği anlamına gelmez. Çocukların duygu depolarını doldurabilmek için beş sevgi diline de ihtiyacı vardır. Bu da ana babanın her dilde konuşmayı öğrenmesi oluyor.

Çocuklarınız sevgiyi her dilde alabilir. Yine de birçok çocuğun diğerlerine oranla doğrudan algıladığı öncelikli sevgi dili vardır. Eğer çocuklarınızın sevgi gereksinimini etkin bir şekilde karşılamak istiyorsanız onların birincil sevgi dilini keşfetmeniz çok önemlidir.

Bir noktaya dikkat çekelim. Eğer çocuğunuz beş yaşın altındaysa onun temel sevgi dilini çözmeyi beklemeyin. Yapamazsınız. Çocuk size bazı ipuçları verebilir ama sevgi dili nadiren anlaşılabilir.Beş dilin beşini de kullanın. Şefkatli bir dokunuş, onaylayıcı sözler, nitelikli zaman, armağanlar ve hizmet davranışları, hepsi de çocuğunuzun sevgi gereksinimini karşılamaya yöneliktir. Eğer bu gereksinim karşılanıyorsa ve çocuğunuz gerçekten de sevildiğini hissediyorsa başka alanlarda öğrenmesi ve yanıt vermesi çok daha kolay olur. Bu sevgi, çocuğun diğer gereksinmeleri için de bir ara basamak olacaktır. Çocuğunuz büyüdüğünde bile beş sevgi dilinin tümünü kullanın, çünkü gelişmesi için her ne kadar birini diğerlerine tercih etse bile, beşine de ihtiyacı vardır.

İkinci bir uyarı: Çocuğunuzun sevgi dilini keşfettiğinizde ve böylece o da ihtiyacı olan sevgi türüne kavuştuğunda, bundan böyle hayatındaki her şeyin normal seyredeceğini düşünmeyin. Başarısızlıklar ve yalnış anlamalar yine olacaktır. Ancak çocuğunuz bir çicek gibi sevginizden faydalanacaktır. Su gibi sevgi verildiğinde çocuğunuz da çiçek gibi açacak ve dünyayı güzelliklerle dolduracaktır. Bu sevgi olmaksızın su için adeta yalvaran boynu bükük bir çiçek olarak kalacaktır.

Çocuğunuzun olgunlaşmasını istediğinizden ona sevgiyi her dilde göstermek ve bunu nasıl kullanabileceğini öğretmek isteyeceksinizdir. Bu sadece çocuğunuza yaramakla kalmayacak, onun yaşam boyunca birlikte olabileceği kişiler ve arkadaşları açısından da bir değer oluşturacaktır. Olgun bir yetişkin bütün sevgi dillerini – fiziksel temas, nitelikli zaman, onay sözleri, armağanlar ve hizmet davranışları – kullanarak takdir etme ve edilme yetisine sahip kişidir. Çok az yetişkin bunu yapabilmekte; birçoğu sevgisini bir ya da iki yolu kullanarak vermekte veya almaktadır.

Eğer bu şimdiye kadar hiç yapmadığımız bir şeyse, sizin kendi ilişkilerinizin kalitesinde ve anlayışınızda da değişiklikler ve gelişmeler olduğunu göreceksiniz. Zamanla sizin de birkaç dili aynı anda kullanan bir aileniz olacak. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.