#31378
Anonim
Pasif
Ankarali;10596 wrote:
Değerli Kardeşim,

Sanırım “Bebek Vaftizi” ile ilgili yazdığım mesajların tümünü okumadan yanıt yazmışsınız!
Demişsiniz ki: “Kutsal Kitap’ta bebek vaftiziyle ilgili tek bir ayet gösterebilir misiniz?”
Sizin bu cümleminize karşı başka bir inançtaki kişi Kutsal Kitapta Mesih’in “Ben Tanrıyım” diye bir söylemde bulunmadığını söylerse ve bana bu konuda yazılmış tek bir ayet gösterebilir misiniz diye sorarsa ne yanıt vereceksiniz?

Bizler Mesih’in Tanrı oluşu ile ilgili gerçeği Kutsal Ruh’un aracılığı ile iman edebiliyoruz. Eğer sadece Kutsal Kitaptaki ayetlerle göre iman edinilebiliyorsa bu kitabı her okuyan iman edebilirdi. Yani birçok konuda olduğu gibi vaftiz konusunda da ruhsal düşünüşe gereksinmemiz var. Sadece ayetler ikna edici değildir. Kutsal Ruh olmadan 1. Korintlilerde belirtildiği gibi Tanrı’nın gerçeklerini anlaşılamaz. “Ayet gösterebilir misiniz” sözü bu anlamda belirleyici değildir. Tanrı Sözü, her konuda açık bir dille anlatımda bulunmaz. Çünkü Kutsal Kitap bir yorum kitabıdır.

Kardeşim, sizin vaftiz konusunda ki bu görüşünüze zaten katılmam mümkün değil. Demişsiniz ki: “Vaftiz, bir kimsenin İsa Mesih’e iman ettikten, O’nu Rab ve Kurtarıcısı olarak yaşamına aldıktan sonra yapması gereken bir şeydir. Kutsal Kitap’a göre Hristiyanlıkta vaftiz, imanlının İsa Mesih’e iman ettiğine dair yaptığı tanıklıktır, bir itaat adımıdır, kurtuluş için Mesih’e iman edildiğine dair yapılan bir iman ikrarıdır. Vaftiz olmakla İsa Mesih’e iman ettiğimizi, O’na bağlandığımızı açık bir şekilde ilan etmiş oluyoruz. “

Bu anlatım sadece vaftizin simgesel anlatımını belirtiyor. Anlatımınızda merkezde Tanrı değil, kişi var. Vaftiz olan kişi Tanrı’ya vaftiz töreniyle birşeyler göstermeye çalışıyor gibi…Oysa vaftiz Tanrı’nın kişiye sağlayışıdır. Hani vaftizin ruhsal boyutu? Sanırım Ruhsal boyutunu da düşünürsek o zaman bebek vaftizini “Kutsal Kitap dışı öğretiler”i olarak görmeyiz.

Eğer bebek vaftizi Kutsal Kitap dışı bir öğretiyse, yani insan öğretişiyse; sizin açınızdan benim bu sitede bulunmamda bir sakınca var. Kimseye tökez taşı olmak istemem. Bu nedenle kullandığım kelimeleri özenle seçmeye gayret ettiğimi düşünüyorum. Forumlarda bulunan tüm açıklamalarımla birlikte “Bebek Vaftizi” konusundaki açıklamalarımı da silmenizi istemem işinizi kolaylaştıracaktır.
Bu Forumdaki hizmetim şu andan itibaren bitmiştir. Rab hepinizin hizmetini bereketli kılsın!

Rab, kurtaran lütfun için sana şükürler olsun!

Sayin Ankarali

Ben de Suna kardes gibi bebek vaftizinin Kutsal Kitap karsiti bir ögretis oldugunu savunuyorum. Ve bu konuda gerek sizin yazilariniz ve gerekse Kutsal Kitap’taki vaftizin nasil olmasi gerektigi yolundaki ögretiyi iyi bilen bir kisiyim.Hatta sizinle aramizda gecen bir konusmada bu konuda Sarkis Pasaoglu’nun hristiyanforum’da vaftiz adi altinda genis bir yazisi oldugunu ve buraya bir link olarak getirebilirsem sizin yazdiginiz bölüme ekleyerek insanlarin her iki görüsü bilmelerini saglayacaktim.Ama bilgisayar islemlerinde henüz yeteri bilgiye sahip olmadigimdan bunu simdilik yapamiyorum.Ama Sarkis Pasaoglu’nun yazisini buraya aktarabilecek bir kardesimiz varsa bu paylasim cok faydali olacaktir.

Sevgili Ankarali vaftiz konusunda ayni fikirde olmadigimiz icin buradan ayrilma isteginizi anlamis degilim.Kutsal Kitap ve hristiyanlikla ilgili ortak noktalarimiz oldukca fazladir.Bu bilgileri burda Rab’bin hizmetinde paylasmak varken böyle kacip gitmek(Bana göre benlige uyarak küsüp gitmek) sizce uygun bir hareket midir? Bence bu konuda biraz daha düsünüp ve dua ederek düsüncelerinizi almak isteriz.

Vaftiz konusunda heriki görüsü de buraya aktarip inananlara sunmaliyiz.

Forumda bulunan bebek vaftiziyle ilgili yazilariniz yaninda diger tüm aciklamalarinizi da sildirmek istemeniz ne derece dogru bir davranis anlam veremedim. Neyse Rab’be hizmet vermek isteyen kalsin vermek istemeyeni zorla tutmayiz.

Rab’bin esenligi,lütfu ve bereketi daima sizinle beraber olsun.