Re: Cami kurmak doğal hak

#29821
Armagan
Anahtar yönetici

KÖLN’E MUHTEŞEM BİR CAMİ

Yazan: almanyahaber Nisan 22, 2008
[IMG]http://habercininyeri.files.wordpress.com/2008/04/ditib04.jpg?w=300&h=180[/IMG]Köln DİTİB Merkez Camii Projesi İmar Dairesi’ne Sunuldu

HABER VE FOTOĞRAFLAR: ERCÜMENT AYDIN

Köln’de yapılması planlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii’nin inşaatının başlanabilmesi için son aşamaya gelindi. DİTİB Yönetim Kurulu, görülen lüzum üzere yeniden düzenlediği Merkez Camii planını, onay için Köln Belediyesi’nin İmar Dairesi’ne sundu.

İmar Dairesi’nin projeyi onaylaması halinde inşaat ruhsatıyla birlikte halen kullanımda olan Camii’nin yıkımına başlanacağını açıklayan DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “İnşaat müsaadesi için 18 Nisan’da müracaat yapıldı. Yapmayı planladığımız Merkez Cami’mizin bütün birimleri teker teker yeniden gözden geçirilip incelendi. Yapılan değişiklikler sonrası Camii’nin son durumu, Köln Belediyesi İmar Dairesine sunuldu. Öyle ümid ediyoruz ki, en kısa sürede projemiz onaylanacak, vatandaşlarımızın uzun süredir bekledikleri Merkez Camimiz hayata geçirilmiş olacaktır.”

“Yıkım kararı zaten daha önce alınmıştı. Şimdi sadece inşaat müsaadesini bekliyoruz. Cevap gelir gelmez kısa sürede belirlenecek bir firmayla anlaşıp yıkıma başlayacağız. Yakın bir zaman diliminde de inşaatın temelini atmayı planlıyoruz. Ben bu vesileyle, projemizin bütün aşamalarında bizlere büyük destekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fritz Schramma başta olmak üzere, Alman dostlarımıza, Alman komşularımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum”