ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Politika Bülent Ecevit'i Saygıyla Anıyoruz! Re: Bülent Ecevit'i Saygıyla Anıyoruz!

#30489
Anonim
Pasif


Rahşan Ecevit vazgeçmiyor


MİSYONERLİK ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Ecevit, son yıllarda Türkiye’de misyonerlik çalışmalarının hız kazandığını belirtirken, “Ama son günlerde de artık çok daha fazla hızlandı bu. Zannediyorum bunda AB’ye girmek isteyişimizin önemli bir rolü var” dedi.

MÜSLÜMANLAR HRİSTİYANLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Türkiye’de kiliselerin arttığını söyleyen Rahşan Ecevit, özellikle İstanbul’da apartman kiliselerin yaygınlaştığına işaret ederek, şunları söyledi:
“Sanki gizli kapaklı yerlerde kurulmuş gibi, çalışıyor ve faaliyet gösteriyor gibi. Ama ayrıca turistik yerlerimizde, yabancıların yoğunlaştığı yerlerde özellikle buralarda kiliseler inşa edilmeye başladı. Birçoğu da faaliyete geçti. Bunlar bu haliyle kalsalar gayet iyi tabii de ama bir çok Müslüman vatandaşımız üzerinde de Hristiyanlık çalışmaları yapılmaya başladı. İşte beni rahatsız eden bu oldu. Birçok Müslüman vatandaşımız kendisine ya ikna yoluyla ya da bir çıkar sağlanma yoluyla kendileri Hristiyan yapılmaya başlandı. Bundan tabii olarak rahatsız oldum Müslüman olarak.”

Rahşan Ecevit’ten Batı’ya suçlama

“Avrupa Birliği’ne gireceğiz derken dinimiz elden gidiyor”.

Rahşan Ecevit’in açıklamaları Türkiye’de tartışma başlattı

Eski Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit’in bu sözleri Ankara’da tartışma yarattı.

DSP Genel Merkezi’nden basına fakslanan metinde, Türkiye’de giderek artan bir Hristiyanlık propagandasının hüküm sürdüğü iddia ediliyor.

Peki tam olarak nedir Rahşan Ecevit’i rahatsız eden? Bu durumdan kimi sorumlu tutuyor? Rahşan Ecevit ile BBC Türkçe Bölümü’nden Murat Baykara görüştü.

RAHŞAN ECEVİT: Uzun zamandır misyonerlik faaliyetleri hızlandı Türkiye’de. Birçok yerlerde, apartmanlarda dahi kiliseler açılmaya başladı. Bunların denetimi bile yok. Hıristiyanlık gelişmeye başladı Türkiye’de ve ben bunu çok sakıncalı buluyorum. Bunu bir Müslüman olarak istemiyorum, ayrıca Türkiye’nin geleceği açısından tehlikeli buluyorum.

BBC TÜRKÇE: Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman. Acaba bu ülkede, böyle bir dini yapıda ne vadede ve ne şekilde bir tehdit olabilir Hıristiyanlıkla ilgili altını çizdiğiniz faliyetler?

RAHŞAN ECEVİT: Çok kısa vadede ya da çok uzun vadede olmasa bile ara yerde bir yerde bu tehlike kapımıza gelecek diye düşünüyorum. Türkiye’de Hıristiyanlık yoğunlaştığı taktirde Türkiye’nin parçalanması çok daha kolay olacak diye düşünüyorum. Ve Bunu özellikle Amerika özellikle teşvik ediyor diye düşünüyorum. Sonra bu konuda bize şuradan buradan, illerimizden özellikle İstanbul’dan, turistik yerlerimizden bilgiler geliyor. Şöyle ki kimi esnafı ’Sana daha büyük dükkan açacağız’, kimisini ’Senin oğlunu okutacağız’ gibi konularda ikna ederek onları da Hıristiyan yapabiliyorlar.”

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2005/Ocak/04/Haber_42890.aspx