Re: Bilime Hristiyan Bakışı

#28456
Anonim
Pasif

Bazen hristiyanlar da ” bilim karşıtları ” takımına katılmış gibi görünüyorlar. Bunun bir nedeni , kendi bilimlerini kendi ateist ideolojilerini desteklemek için kullanmaya çalışan ateistlerdir. Bu konuda kurunun yanında yaşı da yakmamaya dikkat etmeliyiz. Bir ateist bilimsel bir kuramın saygınlığını kendi özel felsefesini desteklemek için kullanmaya çalıştı diye söz konusu kuramın yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yerine, bilimleri ve felsefeleri arasındaki yanlış ( eğer yanlışsa tabii ) bağlantı dikkatlice ve anlaşılır bir şekilde aydınlatılmalıdır.

Hristiyanların bilim karşıtı olmalarına yol açan başka bir neden de , onların bazı bilimsel gerçeklerin doğru olduğuna inanmak istememeleridir. Belki bu gerçekler onların en sevdikleri tanrıbilimsel yapıya uymamaktadır ya da belirli Kutsal Kitap ayetlerinin bazı özel yorumlarıyla uyuşmamaktadır. Doğru olmasını istediklerimizin değil, gerçekten doğru olanın gemisine binmeye dikkat etmeliyiz. Tanrı'nın yarattığı düzenin özelliklerini doğru ve eksiksiz bir şekilde betimlemek hristiyanların görevidir. Tanrı bizi dünya gezegeninde yaşamaya davet etmişken, Naima'da yaşamaya çalışmamalıyız.

Belirli bir örneği ele almak gerekirse, bazı hristiyanların dünyanın yalnızca 10.000 yıllık olduğu konusunda ısrarcı davranarak devekuşları gibi davrandıkları izlenimini uyandırdıklarını göz ardı etmek çok zordur. Bugün var olan birçok farklı tarihleme yöntemi binlerce yıldan, milyonlara, milyonlarca yıldan da milyarlarca yıla kadar etkin tarihleme olanağı sağlamaktadır. Bu yöntemler dünyanın yaşının 4,56 milyar yıl civarında olduğunu göstermektedir. Yaratılış 1-3'ün belirli bir yoruma bağlı kalabilmek adına Tanrı'nın dünyası hakkında yapılan bu yoğun araştırmalara dayanan verileri reddetmek, gerçekten de kafayı kuma gömme eylemine benziyor. Her şey bir kenara, bu devekuşu tutumu, bilim çevrelerinde Müjde'nin saygınlığını yitirmesine yol açmakta ve saçmalıkları nedeniyle gündeme geldiklerinde ( genelde olduğu gibi ), bilim adamlarının tüm hristiyanların bağnaz olduklarını ve benzer çizgilerde inançlara sahip olduklarını düşünmelerine yol açmaktadır. ( D. Alexander – R. S. White )

Rabbin sevgisi ve esenliği sizinle olsun.