ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Bilim Bilime Hristiyan Bakışı Re: Bilime Hristiyan Bakışı

#28836
Anonim
Pasif

” Genç Dünya Yaratılışcıları ” Kutsal Yazı’yı nasıl yorumluyorlar ? Genç Dünya Yaratılışcıları düşüncelerini Yaratılış Kitabı’na dayandırıyorlar – soyağaçlarındaki yılların toplanması ve Yaratılış 1. bölümdeki ” gün ” lerin kelime anlamında 24 saatlik günler olduğu varsayımına dayanmaktadırlar. Ancak yaratılış anlatıları eski bir evrenle de pekala uyumludur. Kutsal Kitap2taki yaratılış anlatısının özü, Tanrı’nın evreni amacı dahilinde, bir düzen içinde ve en önemlisi, insanların yaşaması ve kendisiyle sevgi dolu bir ilişki içinde olmaları niyetiyle yarattığıdır. Yaratılış Kitabı’nın ilk birkaç bölümünde bile farklı yazın türleri vardır ve biz bu yüzden yorumlarımızda dikkatli olmak zorundayız. Örneğin Yaratılış 1:1 – 2:3 arasındaki bölümler, Yaratılış 2:3 – 4:26’dan farklı bir tarzdadır. Yaratılış 1:1 – 2:3, Kutsal Kitap’ın kurtuluş öyküsüne görkemli bir giriş gibi duran, Tanrı’nın genelde yarattıklarıyla, özeldeyse insanla olan ilişkisindeki ” temel kuralları ” veren, tam bir tanrıbilimsel makale ya da bildiri gibidir. Böylee bir yazıyı bilimsel bir anlatım gibi yorumlamak, düpedüz esinlenmiş yazarın değinmek istediği noktayı gözden kaçırmak demektir.Augutinus; İ.S. 391 yılında yayınlanan yaratılış hakkındaki büyük yorum kitabında, Yaratılış Kitabı’nın 1. bölümüyle ilgili şunları yazmıştır: Hiçbir hristiyan bu anlatının mecazi anlamda alınmaması gerektiğini söyleyemez. ”

……..

Örneğin dünya üzerindeki sıcaklık, başka gezegenlerde olduğu gibi, 100′ C nin üzerine çıksaydı tüm su buharlaşır ve bizim bildiğimiz şekliyle tüm yaşam sona ererdi. Bunu şaşırtıcı bir rastlantı olarak görebiliriz. Hristiyan bakış açısından dünyayı yaşama uygun bir yer olarak sürekli ayakta tutan Tanrı’nın takdirinin bir örneği olarak da .
……

Yani bilim adamları Kutsal Kitap’a inanabilir mi ? Tabi, bilimsel bir yazınmış gibi okumaya çalışmak gibi çağdışı bir yaklaşımı denemedikleri ve anlatıların bilimin sorduklarından çok daha farklı sorularla ilgili olduğunu unutmadıkları sürece. ( D. A. – R. S. W. )

Rabbin sevgisi ve esenliği sizinle olsun.:elsalla: