#31582
Anonim
Pasif

hisusa

Kirhan;10955 wrote:
Oncelikle butun forum yoneticilerine ve uyelerine selam ederim. Benim sorum aslinda cevabini defalarca okudugum ama tam anlamiyla tatmin olmadigim bir sorudur. Mesih Isa nin Carmiha gerildiginde Tanrim beni niye terk ettin demesinin sebebi ne olabilir? Bu kisa soruma detayli bir aciklama sunulabilecegini umarak herkese esenlikler dilerim..

Esenlik olsun;
yeterince detaylı mı olacak yazacağım yazı bilmiyorum ama umarım sizin için tatmin edici bir cevap olur.
Mesih yeryüzüne belirli bir plan doğrultusunda geldi.Ve kendisi bu planı biliyordu. Farkında olmadığı bir gercek değildi bu :) Kendisinden önce Mesih’in gelip Adem’den insanoğluna kalan günah mirasını ödiyeceğini bir cok peygamber önbildiri olarak insanoğluna kutsal yazılarda bildirmişti.
İsa’da bunu öğretilerinde öğretmeye başladı.Ödiyeceği kefareti “günah” olarak belirtmek bazen onun yükünün vurgusunu tam taşımıyormuş gibi geliyor bana .cünkü bunun “başlangıctan beri gelen Adem’den itibaren tüm insanlığın günahı”olduğunu sürekli hatırlamak gerekir.
İsa ödiyeceği kefareyin büyüklüğünü bildiği için sürekli olarak kendini büyük bir sorumluluk altında hissediyordu. Kefaret saatini “benim saatim” diye tanımlamakda idi.( İncilde tutuklanma anı gelene kadar bunun haberini veren bir cok ayet bulabiliriz ama konumuz bu olmadığı için sizlere bu ayetleri aktarmıyacağım ) Bu yüzden tutuklanmasından az bir zaman önce “Baba , saat geldi ” Yuhanna 17:1 dediğini okuruz.
İsa %100 Tanrı ve %100 insandı. Bu yüzden aldığı kefaretin büyüklüğü içini sıkmaktaydı ( ki böylesine günahsız birine böylesine büyük bir günahın kefareti giydirileceği düşünülünce ) bu yüzden okuduğumda gözlerimi dolduran su cümleyi kurmuştur
“Baba beni bu saat de kurtarmı diyeyim? Ama ben bu amaç için bu saat de geldim. Baba adını yücelt” Yuhanna 12:17-28
Ve İsa yardım istememe nedinini de acıklamıştır .kefaretin ödenmesi için cezanın tam tamamlanması ve Mesih’in acıyı cekmesi gerekmekteydi.İnsanoğlunun binlerce yıldır süre gelen cezası onun üzerine idam elbisesi gibi giydirildi. bütün sorumluluğu carmıhta yüklendi. ve o sözü söyledi ( ki bu söz 22.mezmurun 1. ayetidir ) “Tanrım,Tanrım beni neden bıraktın”
ve bu söz bir ima değildir İsa’nın haklı yakarışıdır . Cünkü Tanrı bir tek o gün ve o carmıh saatinde dünya’ya gözlerini yummuştur . Bizim uğrumuza lekesiz ve günahsız olan Oğlunu kurban ederken Merhametli olan Tanrı sırf biz kurtulalım diye bu acı karşısında gözlerini kapatmıştır dünya’ya.Bizim günahlarımız Baba ve Oğul’un arasındaydı artık . Ve bu sayede günahlarımız nedeniyle ayrıldığımız Tanrı’dan O’nun günahsız oğlunun ödediği kefaret le dönüşümüz sağlandı. Ve Rab vu yüzden carmıhta o zafer dolu nidayı attı “TAMAMLANDI”
sonsuz şükranlar olsun bize lutuf’da bulunan Rab’be