#30297
Anonim
Pasif

Önce Hakimler 13. Bölümden okuyalım:

2Dan oymağından Soralı bir adam vardı. Adı Manoah`tı. Karısı kısırdı ve hiç çocuğu olmamıştı.
3
RAB`bin meleği kadına görünerek, “Kısır olduğun, çocuk doğurmadığın halde gebe kalıp bir oğul doğuracaksın” dedi,
4Bundan böyle şarap ya da içki içmemeye dikkat et, murdar* bir şey yeme.
5Çünkü gebe kalıp bir oğul doğuracaksın. Onun başına ustura değmeyecek. Çünkü o daha rahmindeyken Tanrı`ya adanmış* olacak. İsrail`i Filistliler`in elinden kurtarmaya başlayacak olan odur.”
6Kadın kocasına gidip, “Yanıma bir Tanrı adamı geldi” dedi, “Tanrı`nın meleğine benzer görkemli bir görünüşü vardı. Nereden geldiğini sormadım. Bana adını da söylemedi.
7Ama, `Gebe kalıp bir oğul doğuracaksın dedi, `Bundan böyle şarap ve içki içme, murdar bir şey yeme. Çünkü çocuk ana rahmine düştüğü andan öleceği güne dek Tanrı`nın adanmışı olacak.”
8Manoah RAB`be şöyle yakardı: “Ya Rab, gönderdiğin Tanrı adamının yine gelmesini, doğacak çocuk için ne yapmamız gerektiğini bize öğretmesini dilerim.”
9Tanrı Manoah`ın yakarışını duydu. Kadın tarladayken Tanrı`nın meleği yine ona göründü. Ne var ki, Manoah karısının yanında değildi.
10Kadın haber vermek için koşa koşa kocasına gitti. “İşte geçen gün yanıma gelen adam yine bana göründü!” dedi.
11Manoah kalkıp karısının ardısıra gitti. Adamın yanına varınca, “Karımla konuşan adam sen misin?” diye sordu. Adam, “Evet, benim” dedi.
12Manoah, “Söylediklerin yerine geldiğinde, çocuğun yaşamı ve göreviyle ilgili yargı ne olacak?” diye sordu.
13RAB`bin meleği, “Karın kendisine söylediğim her şeyden sakınsın” diye karşılık verdi,
14Asmanın ürününden üretilen hiçbir şey yemesin, şarap ve içki içmesin. Murdar bir şey yemesin. Buyurduklarımın hepsini yerine getirsin.

Böylece Şimşon’un Rab’be adanmış bir yaşam sürmesi gerektiğini öğreniyoruz.

Şimdi Yasa’da yazana bakalım Levililer 11:

27Dört ayaklı hayvanlardan pençelerini yere basarak yürüyenler sizin için kirlidir. Bunların leşine dokunanlar akşama kadar kirli sayılacaktır.
28
Bunların leşini taşıyanlar giysilerini yıkayacak ve akşama kadar kirli sayılacaktır. Çünkü bu hayvanlar sizin için kirlidir.

Şimşon Aslan leşine dokunarak ve baldan yiyerek murdar olana dokunmuş ve yemiş oluyordu.

Hem de bilerek ve isteyerek…