ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Çocuk – Bebek Ailenin Gerçek Umudu İçin Öyküler Re: Ailenin Gerçek Umudu İçin Öyküler

#29359
Anonim
Pasif

Bir danem nasılsın ? Sana birinden bahsedeceğim, bilir misin? Ha di bakalım, kimdir O ? Hadi söyle bakalım, hiç duydun mu O’nu ? (Çocuğun yanıtı beklenmeli ve vereceği yanıtlar garipsenmemeli; bu arada ona gözüne bakarken el ile şefkat göstermeliyiz. Vücut dili çok önemlidir. Çocuğu okşamak, onun başını ellemek vb. ona güven verir. )

Tanrı, başlangıçta vardı ve kimse tarafından yaratılmadı. Tanrı’nın yaratılmaya gereksinimi yoktu, zira O, her zaman vardı.

Tanrı birdir: Sadece, tek gerçek bir Tanrı vardır. O’ndan başkası yoktur. Eşsiz ve yücedir.

Tanrı sonsuzdur: Her zaman olmuştur. Her zaman aynıdır. Doğmadığı için de hiç yaşlanmaz.

Tanrı yaşıyor: O, ölmeyecektir. Görüyor, konuşuyor, duyuyor hissediyor .O’nun bilmediği hiçbir şey yoktur.

Tanrı ruhtur: Vücudu yoktur. Bu sebepten O’nu göremeyiz. Resmi de çizilemez. O, herkesi görür ve her yerdedir.Kimse de Tanrı’dan saklanamaz.

Tanrı güçlüdür : Cenneti ve dünyayı yarattı. Tanrı’nın yarattığı herşeyi, gözlerimizle göremeyiz.

Tanrı ışıktır: Işıkta yaşar ve günahlı olanlar, O’na yaklaşamaz.

Tanrı kutsaldır: O’nda günah ( Çocuğa kötülüğün ne olduğu açıklanarak belirtilebilir ) ve karanlık ( Burada da bir örnekleme yapılabilir )yoktur. Kimsenin günahını da hoş görmez.

Tanrı gerçektir: Tanrı yalan söylemez ve de bizim de söylememiz gerekir.

Tanrı adildir: Kötü davrananları ve Kendisine inanmayanları cezalandıracaktır.

Tanrı sevgidir : Bu dünyada yaşayan; seni, beni ve herkesi çok seviyor. Kendisini tanımanı ve O’nunla arkadaş olmanı istiyor.

Bunları tatlı dille ve onun anlayacağı şekilde ifade etmeliyiz. Tabi ki; bunların ifadesi her yaş grubu için ayrıdır. Zira; 10 yaşına kadar olan çocuklar soyut ifadeleri kavramakta zorluk çekerler.11 yaşında somuttan soyuta geçerler. Sevgi, akıl , Tanrı vb. sözcükler; onlar için bir şey ifade etmeyebilir. Sadece 11 yaşın altındaki çocukları korkutur. Onun için dikkatli olunması gerekir söylemlerde !… Erken gelişenler için durumlar farklıdır( Hem bedensel, hem de zihinsel olarak. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.hisusa