#30430
Anonim
Pasif

Başlangıcı hatırlayın. Tanrı nereye gideceğini söylememişti. Nereye gösterirsem oraya git demişti Tanrı. 7.ayette ise doğru yere vardın diye onaylıyor.
Yar.12:7 “RAB Avram’a görünerek, “Bu toprakları senin soyuna vereceğim” dedi. Avram kendisine görünen RAB’be orada bir sunak yaptı.”
Şimdi söylediğimi dinleyin. Doğru olamayan bir şey söyleyeceğim. Tanrı İbrahim’e diyor ki ‘Sana bu toprakları veriyorum’. Bu dediğimdeki yanlış ne? Soyuna veriyor. Tanrı’nın ne demesini bekliyoruz. İşte toprak buyur sana veriyorum. Belki böyle söyledi. Ama Musa böyle yazmadı. Ne yazdı Musa? Bu toprakları soyuna veriyorum. Evet İsrailliler Musa’yı izleyin. İsrailliler biz soyuz Tanrı burayı bize verdi. O zaman içeri giriyoruz. Tanrı bize konuşuyor. Parmağını uzatıp gösteriyor Musa orayı. Tanrı İbrahim’e demişti ki bu toprakları soyuna vereceğim. O zaman tamam hemen gidip alalım. İbrahim bütün toprakların içine girdi. Kuzeyden güneye kadar. Sunak inşa etti Tanrı için. Sizin gücünüz kuvvetiniz nerede İsrail. Umudunuz nerede topraklara girerken. Atanız İbrahim’e bakın. Umudunu nereden buldu Kenanlılarla dolu toprağa girerken. Tanrı’nın adını çağırdı sizin de yapmanız gereken şey bu. İsrail’e nasıl yazıldığını gördünüz mü? İbrahim Şekel’e, Ay kentine, Beytel’e bütün bu şehirlere gitti. Buralarda hep Kenanlıların ilahlarına tapındıkları tapınakları vardı. İbrahim tam oraya gitti ve kendisi Tanrı için bir sunak yaptı. Bu demektir ki buralar sizin ilahınıza ait değil benim Tanrıma aittir. Size burada ne olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bir harita yapalım. En solda Akdeniz var. Ölüdeniz, Ürdün Nehri var. İsrail kendi çıkışını yaptığında birinci nesil buradan yukarı böyle çıktı ve kendi casuslarını gönderdi Eriha kentine. Casuslar döndüklerinde biz bu ülkeye giremeyiz dediler. Böylelikle geri döndüler, kaçtılar. 40 yıl boyunca etrafta dolaştılar ve sonra geri gelmeye karar verdiler. Denizin güneyinden doğuya geldiler ve yukarıya çıktılar. Ürdün nehrini geçtiler. Gilgal’a geldiler. Sünnet oldular ve Eriha’ya saldırdılar. Bu mavi hatlar milletleri gösteriyor. Edomlular, Moavlılar, Ammonlular. Bu vaat edilen toprakları geçtikleri süreç içinde Edom, Moav ve Ammon bölgelerinden geçmek zorundaydılar. Bu durumdan pek mutlu olmadılar tabi ki Edom ve Amonlular. Çok insan geçiyordu buradan belki 2 milyon insan geçiyordu. Bu küçük bir grup değil. Bu yola krallık yolu diyoruz. Genelde bu krallık yolunu izliyorlardı. Edomluların atası Esav’dı. Aslında Esav’la ilgili bir bölüm var Yaratılış’ta. Yakup’un ikiz kardeşi. Esav ve Yakup daha annesinin karnında iken birbirleri ile kavga ediyorlardı. İkizler bunu yaparlarmış. Anneleri Rebeka karnına baktı. Ne oluyor orada diye sordu. Tanrı Rebeka’ya şöyle dedi: İçinde iki bebek yok iki millet var dedi. Biri İsrail diğeri Edom. İki bebek iki milleti temsil ediyor. Ondan sonra Moav ve Ammonlular vardı. Moav ve Ammonluların ataları Lut’du. Lut hakkında İbrahim’in hikayesinden çok şey öğrenebilirsiniz. İbrahim’in hikayesinin Lut ile ilgili söyledikleri bu bölgeyi geçen İsraillilere açıklama oluyor. Musa’nın bu hikayeleri yazma sebebini düşünün. İsrail’e yazıyor bu öyküleri. Vaat edilen topraklara hareket ederken nasıl yaşayacaklarını öğreniyorlar.