#31725
Anonim
Pasif
Bathory Aria;11206 wrote:
saksiya arkadaslar size bir soru soracağım,ben İsa Mesih’e daha yeni ilgi duymaya baslıyorum ve onun hakkında öğrenebileceğim kadar cok şey ogrenmeye calışıyorum, bu sorum size belki komik gelebilir . Ben yinede doğru bilgi alabileceğime inandığım bir ortam oldugu için soruyorum; İsa Mesih, Tanrı mıydı yoksa Tanrı’nın oğlu muydu, yoksa baba-oğul-kutsal ruh tek Tanrı mıdır? Benim kafam cok karısık : herkes baska birşey diyor, hayatını anlatan filmler izliyorum kitaplar okuyorum, (İncil’i yeni okumaya basladım) ama İsa’nın Tanrı ile konustugu fln anlatılıyor, onu Tanrı’nın gonderildiği anlatılıyor.. anlayamadım gitti yardım edin

HERHANGİ BİR OBJE.
Değerli kardeşimiz, çok kısa ve yalın herkesin anlayacağı şekilde size açıklayayım.Yapacağım örnekleme sadece çabuk anlayabilmeniz
açısındandır, yoksa maddesel bir karşılaştırma amacı (tanrı bardakmı diyende cıkabilir art niyetle) gütmemektedir ki, öncelikle belirtmek isterim herkese.

Elinize alacağınız herhangi bir objeye diyelim ki bardak, baktığınızda su koyduğumuz kısım ağız bölümü, yan tarafı, alt dip kısmı çevirip inceledik, üç noktadan baktık. Ayrı ayrı bölümlerin üstüne konuştuk. ELİMİZDEKİ TEK BİR BARDAK OLDUGU GERÇEGİ degişti mi; yada bakış açılarımızın çokluğu bardak sayısını artdırdı mı? CEVAP ELBETDE HAYIR. Mesih inanlılarının da BABA ,OGUL ,KUTSAL RUH daki anlatımı sadece bu kadar kısa öz, tek Tanrı’nın ÜÇ FARKLI ve GERÇEK bakış açısından incelenmesi durumudur. Yoksa teolojik olarak konuya sayfalarca yazı yazmak mümkündür, ama bu İSA Mesih’e gidilen yolda az bilgisi olan ya da uzun yıllar yanlı yaşamış kişiler için zorluk teşekkül etmektedir ki, bunu bizzat ben de yaşadığım için yalın bir dille anlattım.

Halbuki ÜÇ TANRI MI sorusunun cevabı bu kadar basittir. Tabii sizi tenzii (konu dışında tutarak)ederek söylüyorum ki, AMAÇ GERÇEGİ GÖRMEK İSTEMEKTE BİTSİN YETER Kİ… Nacizane bu yazım Rab’be giden yolda sadece kum tanesi olan bilgim sonucu olup yanlışım varsa da formdan hatamın düzeltilmesini rica ederim. Sevgili kardeşim biraz aydınlatabildiysem sizi ne mutlu bize.

Rab’den sevgilerimle……