#28916
Anonim
Pasif

4. Sessizliğin Yumuşak Sanatı

Gürültü çağında sessizlik, insanları ürküten bir şey oldu. Toplu tapınmayı bırakın, kişisel yaşantımızda bile bunu öylesine az kullanıyoruz ki… Sessizlik çoğumuzda iç güvensizliği ve hatta utanma yaratıyor. Çünkü genellikle zihnimizi çevremizdeki gürültelere odaklamayı öğrendik.Ayrıca Tanrı’yı dinlemek yerine O’nunla konuşmayı çok kolay buluyoruz.Bizim söylemek istediklerimiz, O’nun söylemek istediklerinden daha fazla ilgimizi çekiyor. Oysa bir kişiliğiyle birlikte sessizce oturup onun dostluğundan zevk almak , arkadaşlığın derinliğini ve anlayışını ortaya koyar. Tanrı’yla da aynı şey geçerlidir. Sessiz kalıp dinlemesini, ruhumuzun kulaklarını açmayı, Kutsal Yazı’dan bir ayet alıp bunlar üzerinde derin düşünmeyi öğrenmeliyiz. Tanrı’nın huzurunda, sessizliğin yumuşak sanatını öğrenmek, hepimize büyük yarar sağlayacaktır. Ayrıca bence, sessiz tapınmamız gürültülü tapınmamıza daha da anlam katacaktır.

5. Görmek İşitmekten Daha Etkilidir.

Kilise binasının içindeki tekdüzeliğin ortadan kalkması için duvarları renklendirmenin dışında tapınmaya yardımcı olacak çeşitli görsel gereçler de kullanılır. Örneğin bir çok kilise resimli dersleri, tanrısal gerçeklerin gösterimlerini, anahtar sözcükleri ya da Kutsal Kitap ayetlerini bayrakların üzerine işleyerek tapınmada kullanıyorlar. Bayrakların yaratacağı görsellik bir yana, bunları hazırlayan gruplar arasında dostluk ve karşılıklı yardımlaşma oluşuyor. Eğitsel meslek grupları, iştimeye kıyasla görmenin anımsamayı iki kat hızlandırdığına tanık olmuşlardır. Bu gerçeğe gerekli özeni gösterirsek ve tapınmamıza görselliği katarsak, iletişimimizin ne denli etkin olacağını fark edeceğiz.

6. Tapınmayı Yönetmek

Tapınma yönetimi yaratıcı bir işlev ve öğrenilmesi gereken bir sanattır. Tapınma toplantılarını ve programlarını yaratıcı bir yaklaşımla hazırlamak, hatta iskemleleri farklı düzenlerde yerleştirmek bile yeni bir canlılık getirecektir. Böylece hayal gücümüzü kullanarak birlikte tapınmanın en uygun konumlarını keşfedebilir, büyük bir fark yaratabiliriz. ( G. K. )

Devamı var.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:kiliseye: