#30220
Anonim
Pasif
Titus;8641 wrote:
Sayın abdülkadir bey;

Ben sizin gibi düşünmüyorum.En azından tüm hristiyanların “İslam” konusunda bilgisiz olmadığını söylemek istiyorum.Bunu müslüman kökenden gelen birisi olarak söyleyebiliyorum.Hemde sadece ad olarak değil,yaşayan birisi olarakta bunu söylemek istiyorum.Hristiyanların bir kısmının islam’ı bilmediği doğrudur.Ama zaten bilmek zorunda değildir.İslam hakkındaki eleştiriler genellikle ateist sitelerden gelmektedir.Biz islam’ı eleştirmiyoruz,çünkü islamla veya başka bir inançla ilgilenmiyoruz..İlgimiz sadece araştırma amaçlı olabilir.Ama müslüman kardeşler bu şekilde yapmıyorlar malesef.Hristiyan teolojisi hakkında hiçbirşey bilmeden araştırıyorlar,saldırıyorlar,hatta bazen küfüre kadar gidebiliyorlar..Biz onlardan nefret etmiyoruz.Rabbimizin öğrettiği gibi onlar için dua ediyoruz..Bu konunun uzamaması açısından bu konu hakkında bir daha yorum yapmıycam.Esenlikle kalın

Sayın Titus,
sanırım bilgi sahibi olanların oranında tam tersini savunuyoruz. Müslümanların içinde hristiyanlığı bilen çok az olduğu gibi hristiyanların içinde de müslümanlığı bilen çok az. Bu bilenlerin bilgileri de taraflı ve önyargılarla doludur. İşte sizin bahsettiğiniz saldırıp küfredenler, hristiyanlık hakkında hiçbirşey bilmedikleri halde bildiklerini sanan isim müslümanlarıdır. Onların çoğu namaz bile kılmazlar. Aslında onların hristiyanlık hakkında bildikleri sadece üç farklı tanrıya tapıldığı, Allah’ın İsa’nın fiziki babası olduğu ve incilin sahte incil olduğu ile sınırlıdır. Bu forumda bulunan müslüman kardeşlerden farkettiyseniz, hristiyanlık hakkında birazcık gerçek bilgiye sahip insanların saldırı ve hakaretle işi yoktur.
Ne yazıkki, hristiyanların da islam hakkında bildikleri Allah’ın savaş tanrısı, islam peygamberinin de nefsine düşkün biri olduğuyla sınırlı. Yüzyıllardır içi içe yaşayan insanların birbirlerinin dinleri hakkında böylesine kayıtsız kalmaları sadece çağımıza has bir durum. Dinler arası düşmanlıklar bir taraftan, dinler içindeki hurafeler bir taraftan çağımız insanını dinsizliğin ve ateizmin kucağına atıyor. İşte bunun için birbirimizi olduğumuz gibi kabul etmeye ve yardımlaşmaya ihtiyacımız var. Yoksa 2000 yıldır süregelen tartışmaları bizim bitireceğimize inanamayız.
İslamla ilgilenmemeniz bir hata işte bence. Bir müslümanın da aynı şekilde yahudilikle, hristiyanlıkla ilgilenmemesi onları yok sayması bir hatadır. Bu hatanın sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz.

Yaptığınız uzunca alıntı için teşekkür ederim. Yapılan yorumlar söz götürür devamlı. Bunun yerine direk ayetler arasında dolaşmak daha sağlıklı. Mesih İsa’nın tanrılığına delil olarak gösterilen ayetler bir hayli çok. Bu ayetleri bir papaz arkadaşla inceledik burda. Bunlardan sadece birkaçı gerçekten sağlam delil gibi görünüyor ama bunları da aksi yönde yorumlamak mümkün.
Bir müslüman olarak, hristiyan dünyası içinde hz.İsa hakkında en tutarlı inanca Yehova Şahitlerinin sahip olduğunu düşünüyorum. Onlar da aynı kutsal kitabı okuyorlar (beraberce de okuduk) ama İsa’nın tanrılığına inanmıyorlar. Bildiğiniz gibi, Yehova şahitlerinden önce de, tarih boyunca, İsa’yı sadece üstün bir peygamber olarak kabul eden hristiyanlar devamlı olmuştur.
Bu konuda sizi ve burdaki arkadaşları iknaya çalışmak gibi bir niyetim yok. Kur’an sizi olduğunuz gibi kabul ettiğine göre bizim de kabul etmemiz ve gereksiz tartışmalardan kaçınmamız en iyisi.
isamesih-