Re: Sart’da 154 yıldır kazı yapılıyor

klaus
Anahtar yönetici

Sevgili Sonsuzdiren,

Bu bilgileri bize aktardığın için çok memnun oldum. Gerçekden de ülkemizdeki kazılar teknolojiyi de kullanarak ilerlemekte.

Bende Ekrem Akurgal’ın kazılarında çalışmıştım. Bana ait olan bölgede bir ev çıkarttım. Gerçekden de harika bir duygu. Evin temelinden çömlekler fışkırmıştı. Orasının mutfak olduğunu anlamam uzun sürmedi. Zaten açmayı kazdıkça ‘açma=çalışılan alan’ elime gelen çeşitli dönem parçalar çok heyecan vericiydi. Katman katman olduğu için, çeşitli dönemlerden kalma parçalar hemen kendi özelliğini yansıtıyordu.

Ama yıllardır bir sorun vardır ki şöyle; ülkemizdeki bazı önemli kazı alanları yabancıların tekelinde. Bu durumdan da mezun olan genç arkeolog arkadaşlar pek memnun olmaz. Arkadaşlar kazılara başvuru yaptıkları zaman geri çevrilirdi.

Şu an durum ne aşamada fikrim yok. Pamukkale kazılarına başvurulur alınmazlar çünkü orada italyanlar çalışmakta. Efes kazılarına başvurulur olmaz çünkü orada Avusturyalılar çalışmakta. Afrodisias’a başvurulur olmaz çünkü orada Amerikalılar çalışmakta. Bergama’ya başvurulur olmaz çünkü orada Almanlar çalışmakta….Bu liste uzar gider.

Arkadaşlar eğer benim gibi üniversite boyunca yüksek puanlarla sınıfları geçtikçe, o yaz kendi hocalarının kazılarına katılabilirdi. Yani mezun oldukdan sonra elinizi kolunuzu sallayıp bir kazı yerine başvuru yapamazsınız. Almıyorlar çünkü kazıya yüklü miktarda hem maddi olarak yardım ediyorlar hemde kendi ülkelerinden uzman hocalar ve öğrenciler getiriyorlar. Yazıda da belirtilmiş bakın; Amerikalılar’dan kalma arazi aracı ve vinc vs vs.

Yani her türlü teknolojiyi onlar sağladıkları için bizim onların karşısında bir şey isteyecek durumumuz kalmıyor!! Kendi topraklarımızda genç arkeolog arkadaşlarım yetişemiyor!!
Ben üniversiteyi bitireli çok uzun yıllar oldu. Belki benden sonra bir değişiklik olmuştur. Belki sistem değişmiştir, bilemem. Ama öyle olursa çok mutlu olurum arkadaşlarım adına. Bunu paylaşmak istedim sizinle.

Rab sizinle olsun. Esen kalın.