#29536
Anonim
Pasif

ÇARMIH NEDİR

İsa Mesih neden beden aldı olsa ki, kendisi Tanrı ve Tanrı’nın yüce ruhsal oğludur

Rab İsa Mesih neden çarmıha gerildi?

Çarmıh’ta neler oldu?

Çarmıh’ta Rabbimiz İsa Mesih öldükten sonra yerin altında ve üstünde ve göklerde neler oldu?

Çarmıh: Matta 27:45-53

45 Öğleyin on ikiden üçe kadar bütün ülkenin üzerine karanlık çöktü.
46 Saat üçe doğru İsa yüksek sesle, ‹‹Eli, Eli, lema şevaktani?›› yani, ‹‹Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?›› diye bağırdı.
47 Orada duranlardan bazıları bunu işitince, ‹‹Bu adam İlyas’ı çağırıyor››dediler.
48 İçlerinden biri hemen koşup bir sünger getirdi, ekşi şaraba batırıp bir kamışın ucuna takarak İsa’ya içirdi.
49 Öbürleri ise, ‹‹Dur bakalım, İlyas gelip O’nu kurtaracak mı?›› dediler. 50 İsa, yüksek sesle bir kez daha bağırdı ve ruhunu teslim etti.
51 O anda tapınaktaki perde yukarıdan aşağıya yırtılarak ikiye bölündü. Yer sarsıldı, kayalar yarıldı.
52 Mezarlar açıldı, ölmüş olan birçok kutsal kişinin cesetleri dirildi.
53 Bunlar mezarlarından çıkıp İsa’nın dirilişinden sonra kutsal kente girdiler ve birçok kimseye göründüler.

Çarmıh nedir?

Çarmıh: Tanrı’nın ezeli planına uygun bir şekilde (SÖZ yani Tanrı’nın kendisi) beden aldı ve insan biçiminde aramıza gelerek bizleri gelecek olan yıkımdan çekip almak içindi. “Yuhanna 3:16”
Öyle ki, tahtaya asılarak öldürülenler daima lanetlidirler bu bizlere Rab İsa Mesih“in bizlerin kişisel olarak günah lanetimizi her birimizden almak icin; senin, benim ve her insanın kurtuluşu için oldu tüm bunlar.
(Romalı askerlerin en ağır ölüm-işkence ‚yavaş ölüm’ aletlerinden bir tanesi budur ve yanlızca ölümü hak etmis olanlara uygulanırdı bu Çarmıh ölümü).

Rab İsa Mesih neden Çarmıha gerildi? (Ayrılığı Tanrı İnayeti ile ortadan kaldırmak için).

Rab İsa Mesih insanlığın günahları icin verilmesi gereken tek gerçek ve saf kurban olarak kendisini günah kurbani olarak sunmusturve bedeli de yüce kanını dökerek, şeytanın tüm insanlığın üstündeki ölüm mühürünü silmek ve Tanrı ile barıştırmak ve Tanrı’nın Mühürünü Kutsal Ruh ile mühürlemesi icindi. {PAHA İLE İSA MESİH’İN KANIYLA SATIN ALINDIK} kan olmaksızın Tanrı ile barış imkansızdır ve bu kan için bir kurban gerekliydi, gerçek kurban Rab İsa Mesih’in kendisidir!!!!!!!
(bu, ikinci KAOS’un ortadan kaldırılması içindi)

Çarmıh’ta neler oldu?

Rab İsa Mesih Çarmıha gerildiğinde şeytanın tüm planlarının ve işlerinin bozguna uğraması tüm gücünün zayiflaması ile tam bir yenilgiye uğradığının ve güclerin titrediğinin belirtisidir.

Çarmıh’ta Rabbimiz İsa Mesih öldükten sonra yerin altında ve üstünde ve göklerde neler oldu?
Rab İsa Mesih Çarmıha gerilerek (bu Tanrı planının tamamlanmış olduğunun Onayı idi) öldükten sonra yer yer zelzele ile öğle vaktinde gün alaca karanlığa büründü, şeytan yenilmiş olduğundan Tanrıya giden yolun açılmasıyla Mabed’de ki perde ortadan yarıldı ve Rab İsa Mesih Ölüler diyarina inerek Adem’den bu yana O’nu bekleyenlere kurtarışını açıkladı daha sonra üçüncü gün Tanrı gücü ile dirilerek ölümü yendi ve kıyam etti yani ölülerden dirilenler oldu. Göklerde büyük zafer sevinci vardı.

İşte tüm peygamberlikler bundan bahsettiler ve söylediler fakat bunları kolay kolay kimse anlayamazdı ve anlaşılamıyordu neden? Çünkü insan günahlı olduğundan (günah engellediğinden dolayı) Tanrı’nın bu derin anlayışından mahrum kalmışlardı ondan.

RAB’BİN LUTFU TÜM KARDEŞLERİMLE OLSUN. AMİN