ANASAYFA Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Türklük, Hristiyanlik Neden "Hristiyan" Türk?? Re: Neden “Hristiyan” Türk??

#30578
Anonim
Pasif
BURÇ;9224 wrote:
Ya Fırat Abi şimdi İlber Ortaylı olsun, Murat Bardakçı olsun Atatürkçü değiller mi? :)

İkiside Türk tarihine aşıktır ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal’ide severler.

Ama onlar Osmanlı’daki bir olayı değerlendirirken bu değerlendirme içine Türkiye Cumhuriyetini sokmuyorlar. Yani olayları, olayların yaşanma zamanında ki şartlara göre değerlendiriyorlar. Örneğin, Osmanlının yükselişindeki devlet yapısını değerlendirirken, “bu gün Türkiye’de cumhuriyet vardır, Osmanlı’da Cumhuriyeti seçseydi harika bir iş yapmış olurdu” demiyorlar. O günün dünyasında “cumhuriyet” kavramının olmadığını, dolayısıyla hiç bir devletin “cumhuriyete” sahip olmadıklarını bildikleri için “Osmanlıda da neden cumhuriyet yoktu” demiyorlar. Olayları, geçtiği tarihin dünya şartlarına göre değerlendirmek bence objektifliktir ve doğru bir yoldur.

Dolayısıyla, sebeb ne olursa olsun, Osmanlı’ya bir meclis açmak ve Osmanlı’ya seçim sistemini getirmek o günün şartları için taktire şayan bir durumdur. En azından ben bunu bu şekilde düşünüyorum :)

Evet Türkiye Cumhuriyet’inin meclis yapısıyla ayanlar meclisinin meclis yapısını karşılaştırırsak, ayanların oldukça geri kalmış bir sistem olduğunu çok rahatlıkla görebiliriz. Ama eğer o günün dünya şartlarında Osmanlı gibi bir ülkede (şeriatın ve halifeliğin olduğu bir yerde) meclis açmak ve seçim sistemini imparatorluğa sokmak ciddi anlamda radikal ve güzel bir karardır.

Sevgili Rab’deki kardeşim burç,birinci paragrafta adını andığın kişiler, Atatürkçü değil demedim. 1. olarak bu, yazımda yalnış algılama olduğunun kanaatindeyim.“… okumaktan büyük zevk duyarım. ” diye yazımın 2. paragrafında sözcükler var. Onların yazılarında, öznele kaçan fazla bir yorum bulamazsın. Belgelere dayalı, araştırma ve incelemeye dayanan gerçeklerin olduğunu biliyor ve görüyoruz.

2. olarak; 1. paragrafımda, ” O zaman ki, dünyasal koşulların bir zorlamasıydı.” diye bir tümcem var. Dikkat edersen ” zorlaması ” sözcüğü çok önemli. O zaman ki dünyada ” cumhuriyet kavramı oluşmuştu. Zira 1789 Fransız devrimi olmuş. Pekala da buna bağlı olarak milliyetçilik kavramı gündeme gelmiş, bazı uluslar ki; başta Arnavutlar olmak üzere Osmanlı İmparatorluğundan koparak kendi bağımsızlıklarını ilan etmeye başlamışlardır. Tabi ki, bu dalgalanma Osmanlıyı da doğrudan etkilemiştir.

3. olarak; (Senin araştırmayı, okumayı çok sevdiğini; seninle söyleşilerimizde söylediğin kendi tümcelerinden biliyorum )dediğim kitaplara da en azından bir göz atarsan ( tarafsız yaklaşımla ) sevinirim. Rab, seni bereketlesin.Umarım sözlerim, seni kırmamıştır. :papatya: :papatya: :papatya:

Söz, Mesih’ti; O, Hak’tı.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? isasiyahbeyaz