#29337
Anonim
Pasif

Emniyet misyonerlik üzerine bilgi almış

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Zirve Yayınevi davasında katilleri azmettirdiği şeklinde ihbar edilen Ruhi Abat, jandarma ve Emniyet’e misyonerlik hakkında bilgi verdiğini söyledi.

[IMG]http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/06/04/fft17_mf53741.Jpeg[/IMG]

Malatya Zirve Yayınevi’ne düzenlenen kanlı baskının ardından, ismi savcılığa gönderilen ihbar mektubundan çıkan Araştırma Görevlisi Ruhi Abat, katliam öncesinde jandarma ve Emniyet’e misyonerlik hakkında bilgi verdiğini anlattı.

Abat’ın ifadesinin, savcılığa katliamdan hemen sonra gönderilen ihbar mektubuna paralel olması ve mektupta ismi geçen komutanlarla temasının bulunduğunu anlatması soru işaretlerini artırdı. Tilmann Geske, Uğur Aydın ve Necati Yüksel’in misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle katledilmelerinin ardından Malatya Başsavcılığı’na İzmir’den garip bir ihbar mektubu geldi.

A.A. imzalı mektupta, katliamı gerçekleştiren Emre Günaydın’ı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay M.Ü.’nün telkinleriyle Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Abat’ın azmettirdiği öne sürüldü. Mektupta, bazı jandarma görevlilerinin de katliamda etkin şekilde rol oynadıkları iddia edildi. Ancak mektupla ilgili bir işlem yapılmadı.

Geçen hafta Malatya Başsavcılığı’na ifade veren Abat, 2003’ten bu yana misyonerlik konusunda çalışmalar yaptığını kaydetti. Abat şöyle devam etti:
“Malatya Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’na çalışmalarında birkaç defa destek verdim. Evanjelizm, Baptist, Metodist, vaftiz, konsiller vb. kafalarına takılan hususları sormuşlar, ben de cevaplarını vermişimdir. İl Jandarma Komutanı Albay M.Ü., Binbaşı H.Y. ve M.Ç. adlı görevlilerle görüştüm.”

Abat’ın ifadesi, suç sayılmayan misyonerlik faaliyetleri konusunda Emniyet ve jandarmanın ne tip bir çalışma yürüttüğü, katliam sanıklarını nasıl fark etmediği sorularını gündeme getirdi. Sanıklar da Günaydın’ın Emniyet’te çok sayıda tanıdığı olduğunu öne sürmüştü.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=762626