#29025
Anonim
Pasif
Beni korkunç gösteriyorlar

13 Mayıs 2008
Ali DAĞLAR

5561037.jpg

Malatya’da biri Alman 3 kişinin, Hristiyanlık propagandası yaptıkları gerekçesiyle öldürüldükleri cinayetin bir numaralı sanığı Emre Günaydın, “Beni korkunç biri olarak gösteriyorlar” diyerek, daha önce detaylarıyla itiraf ettiği suçlamaları tümüyle reddetti. Sanık Salih Gürler ise, “Onları Emre öldürdü” iddiasını yineledi.

MALATYA’da Zirve Yayınevi’nde biri Alman 3 kişinin boğazları kesilerek öldürüldüğü katliamla ilgili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davada dün Emre Günaydın ilk kez sorgulandı. Konuşmak istemeyen Günaydın, mahkeme Başkanı’nın uyarısı üzerine, 9 sayfalık savunmayı 9 dakikada okudu. Mahkeme Başkanı’nın sorusu üzerine Günaydın, bıçak ve kurusıkıları, korunma amaçlı yanlarına aldıklarını öne sürerek, “Öldürmek isteseydik, gerçek tabanca alırdık” dedi. “Bu kişilerin PKK ile işbirliği içinde bölücülük yaptıkları konusunda hemfikirdik” diyen Günaydın’a Mahkeme Başkanı, “O sitelere baktım, bölücülük filan yok. Hıristiyanlığın iyi bir din olduğunu anlatıyorlar” karşılığını verdi. Kitabevinde misyonerlik konusunda 3 maktülle tartıştıklarını ve kendilerine küfür edildiğini savunan Günaydın, olayı şöyle anlattı: “Hamit, Salih ve Cuma kurusıkıları çekti. Salih önce Alman’ı, sonra Necati’yi arkadan kündeye getirip yere yatırdı. Uğur’u da yere yıktılar, ağzına havlu bağladılar. 3 şahsı da Hamit ve Cuma domuz bağıyla bağladı. Ben hiçbirini bağlamadım, bıçaklamadım” dedi.

Diğer 4 sanığın tüm ifadelerinde suçladığı Günaydın, Mahkeme Başkanı’nın, “Adli Tıp raporuna göre bıçağında ölenlerin kanı var” sorusuna, “Alman’la boğuşma sırasında olmuş olabilir” yanıtını verdi. Mahkeme Başkanı’nın, “Düşme sonrası verdiğin ifadeler daha detaylı” sözleri üzerine de Günaydın, “Doktorlar 6 ayda düzelir dedi, 5 günde sorguya alındım. Yönlendirdikleri sorulara kafama ne geldiyse cevap verdim. Şimdiki ifadem doğrudur” dedi. Hakim sanığa Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak isteyip istemediğini, örgütün gerisinde kimlerin olduğu ve örgüt hakkında bilgi vermesi halinde cezasında indirime gidilebileceğini söyledi. Günaydın, “Arka yüzde herhangi bir kimse yok. Ben şimdi kimin günahını alayım?” dedi. Çapraz sorgulamaya karşı çıkan Emre Günaydın, başka ifade vermeyeceğini söyleyerek, “Konuşmama hakkımı kullanacağım” dedi. Duruşma 9 Haziran’a ertelendi.

Öldürmeye gitmedik

MALATYA’daki katliam davasında önce Emre Günaydın salon dışına alındı ve Salih Gürler’in yarım kalan sorgusuna devam edildi. Gürler, “Cinayetleri işledi” dediği Günaydın’ndan korktuğu için birlikte davranmak zorunda kaldığını öne sürdü. Gürler’in, “Anahtarı Emre aldı” iddiasına rağmen, katliam sonrası Günaydın balkondan inerken, salonda kalan sanık Abuzer Yıldırım’ın kapıyı polislere anahtarla açmasını hatırlatan Mahkeme Başkanı’nın, “Emre anahtarla atladıysa, kapıyı nasıl açtınız?” sorusu, salonda gülüşmelere neden oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8925981.asp?gid=233&sz=25967