#28886
Anonim
Pasif

Katledilenler anıldı

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde katledilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, ölümlerinin birinci yıldönümünde, Harbiye’deki Saint Esprit Katolik Katedrali’nde düzenlenen törenle anıldılar.

Tilman Geske’nin eşi Susanne Geske, Necati Aydın’ın eşi Şemse Aydın ile çocuklarının katıldığı anmaya, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve Hıristiyan kiliselerinin temsilcileri de katıldı.

Tören, yayınevinde öldürülenlerin fotoğraflarının slayt gösterisiyle başladı. İslam ülkelerinde inançları nedeniyle öldürülen Hıristiyanların fotoğraflarının gösterimi yapıldı. Ankara Kurtuluş Kiliseleri lideri İhsan Özbek, geçen yılın Türkiye’de yaşayan Hıristiyanlar için zor bir yıl olduğunu söyledi. Türkiye Kiliseleri Birliği Başkanı Zekai Tanyar, Türkiye’nin inançları nedeniyle insan öldürülen ülkeler arasında yer aldığını anımsattı. Tanyar, yıllardır yanlış anlaşıldıklarını, hedef gösterildiklerini ve saldırgınların el altından kışkırtıldığını söyledi. Törende Tilmann Geske’nin kızları, babalarının bestelediği bir şarkıyı seslendirdi.

http://www.haberinyeri.net/Guncel/Katledilenler-anildi_17375.html