#28597
Anonim
Pasif

Malatya Katliamı’ndan yeni notlar

Malatya katliamının bir numaralı zanlısı Emre Günaydın’ın hastanede kaldığı döneme ilişkin kamera kayıtlarının silinmesi tartışması sürerken, NTV askerlerin bilgi notlarına ulaştı.

ERDOĞAN DURNA
NTV
Güncelleme: 12:53 TSİ 14 Aralık 2007 Cuma

İSTANBUL – Yoğun bakımda kendine gelen Emre Günaydın, cinayeti Abuzer Yıldırım’la birlikte işlediğini de itiraf ediyor.
Malatya’daki katliamın ardından Zirve Yayınevi’nin bulunduğu üçüncü kattan kaçmak isterken düşüp ağır yaralanan Emre Günaydın hastanede tedaviye alınınca, Savcılık talimatıyla kamera sistemi kurulmuş, Günaydın’ın ses ve görüntüleri kaydedilmişti. Ancak dava açısından önemli ve Günaydın’ın itiraflarının yer aldığı bu kayıtların silindiği haberlerinin ardından, bu kez Günaydın’ı izleyen görevli polislerin notları ortaya çıktı.

Basına yansıyan ilk notta, uzun süre yoğun bakımda kalan Emre Günaydın’ın kendine geldiğinde cinayete ilişkin konuşmak istediği, ancak yanındaki görevlinin buna engel olduğu kaydediliyordu: “50. kasette Emre Günaydın’ın rezillik çıkarttığı, Zirve Yayıncılık’la alakalı konuşmaya çalıştığı, görevlinin konuyu kapatmaya çalıştığı şeklinde bilgilerin olduğunu bilgilerinize arz ederim. Terörle mücadele görevlisi.”

Jandarma uzman çavuş Hüseyin Aslanpençesi tarafından tutulan bir tutanak, Emre Günaydın’ın uyandığında neler konuştuğunu bir bir ortaya koyuyor.

NTV’nin ulaştağı tutanakta özel odada tutulan Emre Günaydın’ın 21.15 sularında kendine geldiği ve görevlilere “Hacı abi” diye seslendiği belirtiliyor. “Uzman jandarma çavuş Hüseyin Aslanpençesi” imzalı notta, bu geceye ilişkin şunlar yazıyor:

“Yanına gelip ne olduğunu sorduğumda ‘Ben geçen hafta Malatya’da 3 misyoner tesbit ettim. Adamları ekmek bıçağıyla hatır hutur kestim. Uyuyamıyorum, bunu sana söyledim rahatladım’ dedi. İkinci defa çağırdığında ‘Amcamın oğlu Abuzer, bir de Mehmet diye biriyle kestik, yeri de Zirve Yayınevi’ şeklinde konuştu. Bir de ‘Abi beni buradan kaçır seni yaşatırım’ dedi.”

Müdahil avukatlara göre; Emre Günaydın’ın ‘hacı abi’ diye seslenmesi anlamlı olabilir. Çünkü avukatlar Günaydın’ın telefon kayıtlarında biri Malatya’da görevli bir asker, diğeri ise akrabası 2 kişinin ‘hacı’ olarak kaydedildiğine dikkat çekiyorlar.

Avukatlar, yeni yeni kendine gelen Emre Günaydın’ın ‘hacı abi’ diye bu kişilere seslenmiş olabileceğini belirtiyorlar.