#30389
Anonim
Pasif

@fırat çölgeçen 8916 wrote:

Sayın burç,iletinizi okudum. Ama sizden bir ricam şu: Tamam alıntınızı buraya yazar ve sorunuzu sorarsınız yani iletinizdeki soruyu bir başka biçimde de sorabilirdiniz.Özel mesajlarınızdaki şeyleri buraya iletmezseniz sevinirim. Sonra sorulan yalnış dahi olsa sizi kimse suçlamaz.Doğrusu yanıtlanır ki, eğer yalnış varsa ? Yanılıyor muyum ? dersiniz.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? isasiyahbeyaz

Fırat Abi özel mesajlarımda ki herhangi bir şeyi ben buraya iletmedim. Çünkü halleluıya’yla diyalok halinde olduğumuz herhangi bir yazışma yoktur. Kendisine bir soru sormuştum ve cevap alamayınca da yazmış olduğum soruyu buraya kopyalamıştım.

Sevgili halleluya belki de hatayı ben yapıyorum. Çünkü ortada iki farklı rakam var ve bunlardan birisi de %100 yalnış. Bu yanlışlık bende de olabilir sizde de. Benim de bu konu hakkında bir bilgim yok, bende elimdeki Hristiyan kaynaklardan yararlanıp bilgi aktardım ve bu konuda bilgi sahibi olan insanlara sorup öğrenmek istedim.

Aslında bu oranın da bir önemi yok. Sonuçta farklılığımız %0,6 bile değil. Benim asıl öğrenmek istediğim sizin sunduğunuz bilgilere göre %1,67 lik, benim sunduğum bilgilere göre %2,25 lik fark nerelerde kaynaklanıyor?

Örneğin ben daha yeni ilk bulunan el yazmalarında Markos’un son bölümünün olmadığını öğrendim ve çok şaşırdım. İlk el yazmalarında Markos’un son bölümünün olmaması da (Markos bölümünde) %5 lik günümüz incilleriyle uyuşmama oranı veriyor ki bu gerçekten ciddi bir oran. Acaba benim vermiş olduğum bilgi doğru mu? Gerçekten de ilk el yazmalarında günümüz İncillerin’de var olan Markos’un son bölümü bulunmamakta mıdır? Bu konuda bilgi sahibi olan birisi varsa ve beni bilgilendirirse çok sevinecem. Ayrıca sadece Markos’ta değil diğer bölümlerde de bulunun günümüz İnciliyle uyuşmamaları açıklarsa burada hepimiz bilgi sahibi olacaz.