ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Çocuk Aldırma (Abortion) Kürtaj ve Gebeliği Reddetmek Re: Kürtaj ve Gebeliği Reddetmek

#30500
Anonim
Pasif

Evlilik öncesi seks konusuyla, evlilik bağındaki mahremiyetin iç içe olduğu açıktır denilebilir. Yeni Antlaşma, açık bir ifade kullanmamış, ancak bu evlilik öncesi sekse izin verilmesine değil, bunun ender rastlanır olmasına bağlıdır. İsa’nın çağdaşlarından olan İskenderiyeli Filo adında bir yahudi, Hristiyanlar tarafndan da kabul gören Yahudi yaklaşımını net bir şekilde ortaya koyar: ” Meşru birleşme öncesinde başka kadınlarla cinsel ilişkiye girmeyiz. Aksine bakirelere bakir olarak geliriz.” ( Yusuf’tan söz ediyor 6:43 ). Buradaki ilke, zinayı uygulananla aynı: Tek kişiye özgü olması gereken bir bağın başkalarıyla da kurulması.

Günümüzün evlilik dışı ilişkilerine uygulanan Pormneia sözcüğü, Yeni Antlaşma bağlamında muhtemelen fahişelerle seks yapmak şeklinde anlaşılıyordu. fakat bu geniş anlamlı bir sözcüktür ve ilke olarak evlilik öncesi seksi anlatmada kullanılır. Bunun en belirgin örneği 1. Selanikliler 4:3-6’da yer alır:

Tanrı’nın isteği şudur: Kutsal olmanız, fuhuştan kaçınmanız, her birinizin, Tanrı’yı tanımayan uluslar gibi şehvet tutkusuyla değil, kutsallık ve saygınlıkla kendine bir eş alması ve bu konuda haksızlık edip kardeşini aldatmamasıdır.

Buradaki ilke karşımızdakine ilgi gösterilmesidir. Yükümlülük öncelikle erkeğe yöneliktir. Hem kendi cinsel etkinliğini evliliğiyle sınırlı tutma yükümlülüğünün olduğunu hatırlatmakta, hem de diğer erkeklerin eşleriyle cinsel ilişkiye girmemesi konusunda tavsiyede bulunmaktadır.

Günümüzde özellikle evlilik öncesi seks açısından özdenetimin bazı nedenlerle uygulanması gerekiyor. Bekarlar bir hayli ciddi sıkıntıyla yüz yüzeler, çünkü kültürümüz, özellikle de müzik ve görsel medya bir serbestlik ortamı yaratmakta ve ergenlik çağını yaşayan gençler evlenebilecek duruma gelinceye kadar uzun bir beklem dönemi geçirmek zorunda kalmaktadırlar. Flört, anlamlı bir ilişki yaratmak yerine, işleri bir tür kız tavlama yarışı haline getirdiği için daha da zorlaştırıyor. Özellikle etkin ve çekici olanlar açısından romantizmle seksin hayat boyu sürecek bir bağlılıktan çok birer serüven oldukları anlayışı boy atıyor.Bu yaklaşım kaçınılmaz olarak evliliğe de sıçrıyor ve balayının üstünden kısa bir süre geçince seks sıkıcı bir şey olup çıkıyor. Eşler de çoktan yer etmiş bir hayal alemini yaşamaya devam ediyorlar. Zihinde başlayan ihanet kolaylıkla gerçek bir ihanete dönüşebilir. ” Ama evlendikten sonra bunu dizginleyebilirim ” diye cevap verebilirsiniz. Kapandan paçanızı kurtarır, tekeşliliğin mutluluğunu tadabilirsiniz, sizin adınıza iyi olur. Ama ya vaktiyle sizinle beraber olanlar ? Onlar da aynı şekilde bu durumu atlatabilecekler mi ? Yoksa, kırık kalpleri ve yıkılmış evlilikleriyle baş başa kalmalarına mı sebep olacaksınız ?Sevişmenizi cinsel ilişki safhasına vardırmadan kesmiş olsanız bile, bu gerçek o kişinin sonraki ilişkilerinde kendine daha kolaylıkla hakim olabilmesini mi sağlayacak ? Bu insanlar, artık isimlerini hatırlamasanız da, hala bir yerlerde yaşıyorlar. Bir hastalığı bilmeden de başkalarına bulaştırabilirsiniz.

( E. SCHMIDT )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? :elsalla: :elsalla: :elsalla: tanri sevgidir