#28545
Anonim
Pasif

Avusturya’dan Hrant Dink’e İnsan Hakları Ödülü

VİYANA (İHA)

Uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink’e Avusturya’da “insan hakları ödülü” verildi. Ödülü Dink’in eşi Rakel Dink aldı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Başbakanlık konutunda düzenlenen törenle Başbakanlık ve Avusturya’nın diğer ülkelerle dostluk cemiyetlerinin çatı örgütü PAN’ın 2007 Jübile Ödülleri dağıtıldı. Törende konuşan Rakel Dink, “Sözlerinizle ve ödüllerinizle ailemin acılarına ortak olduğunuz için teşekkür ediyorum. Eşim Hrant Dink, temel insan haklarının savunucusuydu. Tarihi gerçeklerin konuşulmasını insanların empati yaparak birbirlerinin yüreğine ulaşmasını arzu ediyordu. Bütün bunları kendine has üslubuyla dirayetle, cesaretle, coşkuyla ve sevgiyle yaptı. O, ifade özgürlüğü kahramanıydı. Milletler arası dostluğa önem veriyor, nefretin ve kinin ortadan kaldırılması için çalışıyordu. İsa Mesih’in dediği gibi, ‘size nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın’ derdi. Hayatını tehlikede olduğunu bilerek bunları savunuyordu. Tek silahı, gerçekleri ve kalemiydi. Yaşlanma hakkını eşim Hrant Dink’in elinden aldılar. Şimdi de soruşturma kapılarını kapatarak öldürmeye devam ediyorlar” dedi.

“Suçlular gün ışığına çıkmadıkça, cezalarını çekmedikçe, yaptıklarından utanç duymadıkça katiller yetiştirilmeye devam eder” diyen Dink, “Suça göz yumulduğu sürece insanlık dışı cinayetler son bulmayacaktır. Bugün onun yokluğuyla çok üzgünüz. Biz şimdi onu, idealini kurduğumuz uluslararası Hrant Dink Vakfı’nın bünyesinde yaşatmaya, mücadelesini sürdürmeye çalışıyoruz. Ödül almak sevindirici ve değer verilmek teselli edicidir. Bizimle birlikte olduğunuzu göstererek, bizi cesaretlendiriyorsunuz. Sevgili eşim Hrant Dink’in anısına duyduğunuz saygıyla onun ideallerini, kendi ideallerinizle birleştirmiş oldunuz. Bu tören, tarihin ve adaletin sayfalarında yerini bulacaktır” şeklinde konuştu.

Avusturya’nın ikili ilişkiler çerçevesinde faaliyet gösteren cemiyetlerinin başkanları ile bazı eski politikacıların hazır bulunduğu törende, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı Johann Fritz, Hrant Dink adına düzenlenen “İnsan Hakları Ödül Belgesini” Rakel Dink’e takdim etti.

Törende Rakel Dink, Avusturya Başbakanlığı ve PAN örgütünün ortaklaşa oluşturdukları 2007 Jübile Ödülünün belgesi ile 10 bin Euro değerindeki para ödülünü ise Başbakanlık Müsteşarı Heidrun Silhavy’nin elinden aldı.