#28540
Anonim
Pasif

Dink iddianamesi tekrar mahkemede


A.A


01 May 2007

Dink Cinayeti soruşturmasında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın itirazını kabul etti ve iddianameyi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamenin, 14. Ağır Ceza Mahkemesince “terör örgütü belirtilmediği” gerekçesiyle kabul edilmeyerek geri gönderilmesi üzerine, cumhuriyet savcıları tarafından yapılan itiraz, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüşüldü.
Savcılığın, “Kanunlara göre, terör örgütü adı belirtilmeden terör örgütü olduğu ifade edilebilir” yönündeki itirazı üzerine mahkeme, itirazın kabulüne karar verdi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, kabulüne karar verdiği iddianameyi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

İDDİANAMENİN CEZA BÖLÜMÜ

Erhan Tuncel’in “Hrant Dink’in öldürülmesine azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Tuncel’in, “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak”, “patlayıcı madde imal etmek”, “patlayıcı madde atmak”, “mala zarar vermek”, “6 kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından da ayrıca 22.5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.
Yasin Hayal’in de “Hrant Dink’i öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Hayal’in “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak”, “Ferit Orhan Pamuk’u tehdit etmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından da 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyordu.
O.S’nin de “Hrant Dink’i öldürmek” suçundan, yaşının 18’den küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, O.S’nin, “terör örgütüne üye olmak” ve “ruhsatsız silah taşımak” suçlarından da 8.5 ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.
Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun “Hrant Dink’in öldürülmesi eylemine yardım etmek” ile “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22.5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşar Cihan ile Halis Egemen’in de “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7.5 ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu.
İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın da “terör örgütüne yardım etmek”, “ruhsatsız silah taşımak” ve “suçlu gizlemek” suçlarından 7.5 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyordu.