ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Kadın ‘Kadınlarımız çok eşliliği kabullenmeli’ Re: ‘Kadınlarımız çok eşliliği kabullenmeli’

#29961
Anonim
Pasif

İslam’da istenilen yaşta evlilik sözleşmesi yapılabileceğini söyleyen Suudi yetkili, ‘Hz. Muhammed eşini 6 yaşındayken nikâhına aldı. 9 yaşında cinsel ilişkiye girdi’ dedi..

Özellikle Müslüman ülkelerde çocuk yaşta kızların aileleri tarafından evlendirilmesi ilginç bir tartışma başlattı. Lübnan’da yayın yapan LBC televizyonuna konuşan Suudi Arabistan’ın evlilik işleri dairesinde görevli Ahmad Al-Mu’bi’nin Hz.Muhammed’in yaşamını örnek göstererek söylediği ‘Peygamberimizi model almalıyız. Hz. Ayşe ile 6 yaşında evlendi. 9 yaşında cinsel ilişkiye girdi. Evliliğe giriş için yaş sınırı yok. 1 yaşındaki bir kızla bile evlilik sözleşmesi yapabilirsiniz. 9, 8, 7 diye belirtilen bir yaş sınırı İslam’da yok’ sözleri şok etkisi yarattı. Al Mu’bi ‘Evliliğin iki aşamalı tanımlanabileceğini söyleyerek ‘Biri evlilik sözleşmesi yaptığın, ikincisi de cinsel ilişkiye girdiğin zamandır’ dedi.

‘CİNSEL İLİŞKİ 8-13 YAŞ’
Bazı ülkelerin cinsel ilişki yaşını yasal düzenlemelerle 18 olarak belirlediğini söyleyen Suudi yetkili, ‘Ama Yemen’de 8 ile 13 arasında değişiyor’ dedi. 19 Haziran’da yayınlanan programın sunucusunun ‘Peki İslam’a göre uygun olan yaş nedir’ sorusuna ise ‘ Eğer koruyucu olan baba ise iki tip koruyuculuk vardır. Baba kızını onu koruyabilecek kişiyle evlendirirse bu her durumda geçerli bir uygulamadır. Baba ihtiyaçları ya da eşini kaybetmesi durumunda bakımını üstlenemediği kızlarını başka bir erkeğin korumasını uygun görür’ cevabını verdi. Bu sözler dini çevrelerde farklı tepkilere yol açtı.

BU HABERİ MÜSLÜMAN BİR ARKADAŞIM BANA HAFTALAR ÖNCE MAİL OLARAK ATMIŞTI. SANIRIM TÜRKİYEDE GERÇEK MÜSLÜMANLIĞI KABULLENEMEYEN TÜRK MÜSLÜMANLARMI YOKSA ARAP ÜLKELERİNDEKİLER Mİ ÖZDE MÜSLÜMAN MERAK ETTİM.