Front Page Forum SEKÜLER KONULAR… Evlilik, Boşanma Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır? Re: Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır?

#31233
Anonim
Pasif
Kores;9909 wrote:
Sayin Abdulkadir Bey
Dikkat ederseniz eski türkce veya arapca yazmadim.Yazdiklarimi anlayamamaniza sasiyorum ve hala Mesih’in en azindan bes bakire kizla evlendigini söyleyerek komik bir duruma düsmüyor musunuz?Eger Incil’i hep böyle okuyarak yorumluyorsaniz yandik biz.Yazdigim yorumu tekrar okuyunuz,anlamadiysaniz tekrar,tekrar..tekrar
Neyse Size esenlik olsun.

Sayın Kores,
muhatabını anlayamamakla veya komik duruma düşmekle suçlamak acziyetin ifadesidir. Eğer anlatmaktan acizseniz, bırakın başkası anlatsın. İncildeki 10 gelin benzetmesinin adı üstünde bir benzetme olduğunu, gerçek bir hikaye olmadığını anlamamak için biraz gerizekalı olmak gerekir sanırım :)
Kimden ve neden bahsedildiğini ısrarla belirtmeme rağmen, siz de olayın bir benzetme olduğunu vurgulamakta ısrar ediyorsunuz. Ama ben size komik oluyorsunuz demeyeceğim. Bu tür tartışmalarda olur böyle yanlış anlaşılmalar.

Ama benim, İsa’nın 5 gelinle evlendiğini söylediğimi nerden çıkardınız??? Ben benzetmeye sadık kalarak damadın 5 gelinle evlendiğini söylemişim. Benzetmedeki damat İsa’yı temsil ediyor olabilir. Ama ben anlatılan hikayeyi benzetme olmaktan çıkarıp sadece kullanılan dile dikkat çektim.
Ne demek istediğimi birde şöyle ifade edeyim:
Sizler, çok eşliliği zina ile eşdeğer görüyorsunuz. Yani birden fazla evlenen bir adamı zina etmiş gibi kabul ediyorsunuz. Eğer bu doğruysa, nasıl hz. İsa bu 10 bakire benzetmesini yapmış olabilir? Bu benzetmede 5 akıllı gelinin damatla evlendiğinden bahsedilmesi, damadın zina yaptığını göstermez mi? Bir peygamber ise, kutsal yasaya aykırı bir konuyu benzetme dahi olsa dile getirmez. Temsilden de anlaşıldığı gibi 2 bakireden de bahsedilebilirdi. Biri akıllı biri akılsız olurdu ve verilmek istenen mesaj pekala verilebilirdi. Ama 10 bakireden ve 5’ile izdivactan bahsediliyor. İsa, vermek istediği mesajı bir zina benzetmesiyle mi veriyor, (haşa)???