ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Evlilik, Boşanma Hristiyanlığın flörte bakışı nedir? Re: Hristiyanlığın flörte bakışı nedir?

#30715
Anonim
Pasif
Evangelist;9465 wrote:
Kendileri zaten bir Mesih inanlısı olan bekar genç kardeşlerimizin flört ilişkileri ise tamamen Rabbin önünde temiz duygulara ve temiz ilişkilere bağlı kalmalıdır. Çünkü bu tür arkadaşlıklar ve flörtler evlilikle sonuçlanmadığı durumda, yaşanan her türlü cinselliğin veya cinsel yakınlığın bu kişilerin ruhsal yaşamında derin sorunlara yol açabileceğini biliyoruz. Zaten İncil evlilikdışı her türlü cinsel ilişkiyi yasaklamakta ve ‘günah’ olarak tanımlamaktadır.

Aradaki sınırı kişilerin kendisi koyacaktır. Eğer karşımdaki kişiyi seviyor ve ona sevgiyle bağlanıyorsam, arkadaşlık ve nişan dönemlerinde Rabbin önünde beni ve onu yaralayacak her türlü aşırıliktan uzak durmaya ve tanıklığıma leke sürdürmemeye bakardim. Çünkü gerçek bir sevgi, Rabbin önünde verilmiş söz, yani Kilise nikahı ve evlilik olmadıkça taraflar her an birbirlerinden ayrılabilir ve uzaklaşabilirler. Bu ihtimali gözönünde tutarak flört eden tüm genç kardeşlerime lekesiz, saygın ve bir Mesih inanlısına yaraşır temiz arkadaşlıklarda bulunmalarını öneririm.

Özellikle bu son cümlelerinizin hristiyan arkadaşlar için geçerli olduğu kadar diğer din mensubu arkadaşlar için de geçerli olduğu tartışılmaz. İnançlı insanlar kadın-erkek ilişkilerinde bu gerçeklere göre davransalar hem bedenen hem ruhen temiz bireyler olurlar, dolayısıyla toplum da temiz olur, temiz kalır.
Ama sayın OrhanAnt’ın yazısına da binaen kelimelerin hangi anlamlarda kullanıldığına bakmak lazım. Günümüzde flört denilince, nikah olmadığı halde karı-koca şeklinde yaşamak anlaşılıyor. Türkiye de nasıl anlaşılıyor bilmiyorum ama ”erkek arkadaş” – ”kız arkadaş” denilince de aynı şey anlaşılıyor. Arkadaş gibi, sevgili gibi masum kelimeler günahı temsil eden kelimeler olup çıkıyorlar. Onun için inançlı insanların, kelimelerin toplumdaki kullanılış şekline göre dini görüşleri açıkça ortaya koymaları daha iyi olur kanısındayım. Dolayısıyla, ‘flört edenler” veya ”erkek-kız arkadaşı olanlar” diye söze başladığımızda otomatikman içinde günahı barındıran bir anlayışı onaylamış gibi anlaşılabiliriz. Doğrusunu söylemek gerekirse, evllilik amacıyla arkadaşlık eden ve içinde günahı barındırmayan tanışma ve görüşmleri ifade için hangi kelimenin kullanılması gerektiğini bilmiyorum. Belki ”kız” veya ”erkek” takısı koymadan sadece arkadaşlık denilse yeterdi ama o zamanda sınıf arkadaşlıkları, mahalle arkadaşlıkları gibi samimiyetten uzak arkadaşlıklar anlaşılıyor. Hristiyan toplumunda bu tür evlilik üzere olan ciddi arkadaşlıklar için kullanılan başka bir kelime varsa gerçketen bilmek isterim.
Sayın OrhanAnt, haklısınız, gerçekten bütün cevaplarda ”Erkek arkadaş” tabiri kullanılmış. Ben olaya yukarda belirttiğim açıdan baktığım için bu tabiri sevgili tabirinden farklı görmedim. O açıdan sizin ve diğer arkadaşların üstü kapalı bir protesto yaptığını farkedemedim.
Genel olarak açıklamanız aydınlatıcı oldu, teşkkürler.