ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Evlilik, Boşanma Hristiyanlığın flörte bakışı nedir? Re: Hristiyanlığın flörte bakışı nedir?

#30714
Armagan
Anahtar yönetici

Sevgili Burc kardesim,

Son tümcendeki yoruma katilmadigimi söylemek icin kisaca yazmak istedim.

Benim tüm söylediklerime cevaben, kadın ve erkeğin birbirlerine olan yakınlığını, Tanrı yolunda bir engel olarak gören Pavlus’un ayetlerini yazarsanız da ben burada bir şey diyemem. Zaten Pavlus’un bu sözlerini Katolik kilise ve Ortodoks kilise baz almıştır ve din görevlilerini evlendirmemiştir. Evet, bana göre de din görevlileri evlenmemelidir, sonuçta onların toplum içinde apayrı bir misyonu vardır; ama din görevlileri haricinde ki tüm insanlar evlenmelidir, bir aileye sahip olmalıdırlar (diye düşünüyorum)…“Din görevlilerinin disindaki tüm insanlar evlenmelidir… ” demissin. Elbette düsüncene saygi dösteriyorum. Ancak benim anladigim tam tersidir. Evli olan ruhsal önderler kilisede ruhsal hizmet acisindan daha etkili ve verimli ve daha az elestirilir olmaktadirlar. Incil Kilisede görev yapacak gözetmenlerin, cobanlarin, ihtiyarlarin ve hatta semmas dedigimiz yardimcilarin dahi evli ve tek esli olmasi gerektigini söyler:


“İşte güvenilir bir söz: eğer bir kimse gözetmen olmaya hevesliyse, iyi bir görev arzu etmiş olur. 2Ancak gözetmen, ayıplanacak bir yönü olmayan, tek karılı, davranışlarında ölçülü, sağduyulu, saygın, konuksever, öğretmeye yetenekli biri olmalı. 3Şarap düşkünü ve zorba olmamalı; uysal, kavgadan ve para sevgisinden uzak biri olmalı. 4Kendi evini iyi yönetmeli, çocuklarına söz dinletip kendisine tam bir saygı göstermelerini sağlamalıdır. 5Kendi evini yönetmesini bilmeyen, Tanrı’nın topluluğunu nasıl güdebilir? 6Gözetmen, yeni iman etmiş biri olmamalıdır. Aksi halde gurura kapılıp İblis’in uğradığı yargıya uğrayabilir. 7Ayıplanacak bir duruma ve İblis’in tuzağına düşmemesi için topluluğun dışında olanlarca da iyi bir insan olarak tanınmalıdır.
8Aynı şekilde topluluğun görevlileri, özü sözü ayrı, şarap tutkunu ve haksız kazanç peşinde koşan kişiler değil, ağırbaşlı kişiler olmalı. 9Temiz vicdanla imanın sırrına sarılmalıdırlar. 10Bunlar da önce sınansınlar; eleştirilecek bir yönleri yoksa, o zaman görev alsınlar. 11Aynı şekilde görevli kadınlar iftiracı değil, ağırbaşlı, davranışlarında ölçülü ve her bakımdan güvenilir olmalıdırlar. 12Görevliler, tek karılı, çocuklarını ve kendi evlerini iyi yöneten kişiler olsunlar. 13Görevlerini iyi yapanlar, kendileri için iyi bir yer edinirler ve Mesih İsa’ya olan imanda büyük cesaret kazanırlar.” (Incil, 1- Timoteos 3:1-13).