#30676
Anonim
Pasif
BURÇ;9403 wrote:
Sevgili Kores ben bir önceki mesajımda Pavlus hakkındaki düşüncelerimi apaçık bir şekilde dile getirdim… Bir daha bu düşünceleri yazarsam, iş “hayır sen haksızsın”, “hayır ben hakılıyım”a dönecek ve bir tartışma başlıyacak. Böyle bir şeyin, hele ki artık bu dakikadan sonra, olmasını istemiyorum.

Ama şunu da belirteyim, ben bir çok konuda Pavlus’a direk hak vermişimdir. Bir çok konuda da Pavlus’u savunmuşumdur. Diğer elçilerden, mantıksal açıdan oldukça farklı yazmasına rağmen, bazı konularda Hristiyanlığın özünü Pavlus’un yansıttığını düşünmüşümdür ve örneğin her daim “kadınlar dua ederken başını örtmelidir”, “kendini dine adamış olan insanlar evlenmemelidir” dedimişimdir. Peki savunmuş olduğum bu düşünceler Pavlus’un düşünceleri değil miydi? Bu söylemlerimin hepsine Fırat Abi de tanıktır aslında.

Tabi bazı konularda (hatta bir çok konuda) Pavlus’u haklı bulmam ayrı bir şeydir, Hristiyanlık tarihini ve diğer elçilere aykırı beyanlarını değerlendirip, Pavlus’un bazı cümlelerinin kişisel tavsiye olabilir demem çok farklı bir şeydir.

Bir diğer sorunuza gelince… Hayatımın büyük bir evresinde, şuanda da olduğu gibi, Mesih İsa’ya ve Kutsal Kitaba inandım, öğretilerini sevdim ve onları savundum.

Sevgili Burc
Bir önceki yazima sizden umdugum cevabi alamadim.Ben sizden tam olarak Pavlus’un bütün yazdiklarinin Tanri esini mi yoksa bazilari kendi fikirleri olabilir siklarindan birini secmenizi isterdim.Sizin yazdiklarinizdan cikardigim sonuc sudur.Pavlus hakkinda yanlis bilgilere sahipsiniz.Size göre celiski gibi görünen ve yazinizda iddia ettiginiz elcilerin yazilarina ve hristiyanlik tarihine aykiri beyanlar(!!)la tam olarak hangi yazilari kastettiginizi bilseydik size verilecek cevabimiz olurdu.Bence Pavlus’un tüm yazilarini Tanri Söz’ü olarak kabul etmiyorsaniz bir tövbeye ihtiyaciniz var demektir.
Eger Pavlus’un yazdiklarinin bazilari kendi görüsüdür diyorsaniz artik sizinle bu konuda tartismayacagimi ve bu konuyu kapatacagimi bilmenizi isterim.
944244001208289162.gif
Saygilarimla Esen kaliniz.